Koszulka dla Batgirl usunięta ze sklepów za seksistowski charakter

Batgirl to jedna z postaci kultowego komiksu o Batmanie. Była jego pomocniczką, a niektórzy doszukiwali się między nimi bliższych relacji. Jeden z producentów odzieży oparł na tym wątku projekt t-shirtu dla „dziewczyny Batmana”, jednak został on błyskawicznie wycofany ze sklepów. Kobiety mogą być zszokowane tym, co na koszulce się znalazło.

Jeśli ktoś zna się na komiksach o Batmanie, to wie, że Batgirl, kobieta w ekipie rycerza z Gotham City, była dość ważną postacią, która pomagała mu walczyć ze złem. Bohaterką zainteresowała się jedna z wielkich amerykańskich sieci handlowych. Wprowadziła do swoich sklepów kontrowersyjną koszulkę dla dziewczynek, stworzoną z myślą o małych fankach Batmana (lub ich rodzicach batmanomaniakach). T-shirt jest różowy i znajduje się na nim symbol bohatera. Jednak nie to zwracało na siebie największą uwagę. Producenci umieścili na koszulce listę zadań, które Batgirl ma do zrobienia. Znalazło się na niej m.in. chemiczne pranie peleryny Batmana czy umycie jego samochodu...

Batgirl

Dopiero po upraniu peleryny i umyciu Batmobilu Batgirl może walczyć z przestępczością i ratować świat. Na reakcję środowisk feministycznych nie trzeba było długo czekać. Od razu pojawiły się protesty. Organizacje kobiece były oburzone i domagały się usunięcia t-shirtu ze sklepów Target. "Czy możecie wyjaśnić, jaka była wasza intencja w wyprodukowaniu takiej koszulki? Jaką wiadomość próbujecie przekazać małym dziewczynkom? Pokazujecie im przyszłość, w której kobieta najpierw musi wykonać "swoje" prace domowe, a dopiero potem może iść ratować świat" - napisała jedna z kobiet na Facebooku producenta. "Żartujecie? W świecie, w którym nadal tak ciężko trzeba walczyć o równość płci, wy "takie coś" umieszczacie na swoich półkach? Zaniemówiłam!" - napisała inna. Ale takich komentarzy pojawiło się bardzo wiele. Trudno patrząc na koszulkę nie odnieść podobnego wrażenia.

Kontrowersyjny t-shirt został wycofany ze sklepów a producent przeprosił, wyjaśniając, że nie sądził, że koszulka wywoła takie reakcje. Mimo to, pojawiają się też komentarze osób, które nie widzą w t-shircie nic złego. Twierdzą oni, że mycie samochodu najczęściej postrzegane jest wręcz - stereotypowo - jako męski obowiązek, a pelerynę Batmana czyścił przecież Alfred.

A Wy, co sądzicie o tej koszulce? Czy to rzeczywiście seksizm? Kupilibyście taką swojej córce?

Radio ZET/AS

Więcej: