Co dalej z festiwalem w Opolu? Pojawiły się niepokojące informacje

Właśnie wygasła 10-letnia umowa zawarta między Telewizją Polska a miastem Opole dotycząca organizacji Festiwalu Piosenki Polskiej w stolicy województwa opolskiego. Jak podaje serwis Wirtualnemedia.pl, na razie nie wiadomo czy i czy w ogóle zostanie podpisany nowy kontrakt. Być może więc Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w następnym roku będziemy oglądać już w innej stacji.

Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu był organizowany w Opolu na podstawie umowy podpisywanej na 10 lat. Ostatni kontrakt między TVP a miastem Opole został zawarty w 2006 roku i właśnie wygasł, jak poinformował Mirosław Pietrucha, wiceprezydent Opola. – Ta umowa się skończyła, zatem przed nami konieczność ustalenia nowych zasad współpracy i podpisanie kolejnej umowy. Jesteśmy zainteresowani podpisaniem ramowego porozumienia na kolejne lata. To sprawdzona forma współpracy, dlatego chcielibyśmy ją kontynuować – powiedział Pietrucha w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Czy możliwa jest zmiana miejsca festiwalu?

Wiceprezydent Opola dodaje, że podczas tegorocznego festiwalu były już prowadzone wstępne rozmowy z wiceprezesem TVP Maciejem Staneckim o dalszej współpracy. – Na razie nie poszły za tym jednak żadne konkrety. Miasto Opole jest na etapie kompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Sądzę, że po uzgodnieniach z TVP, będziemy gotowi do podpisania umowy jesienią tego roku. Od kilku lat Opole pokrywa część kosztów związanych z przygotowaniem festiwalu. Wkład miasta, w tym w przygotowanie imprez okołofestiwalowych, to około 2 mln złotych rocznie – dodaje  Pietrucha

Co będzie dalej?

Na razie nie podano informacji, czy Telewizja Polska podpisze kolejną umowę z Opolem. Fani nie wyobrażają sobie jednak, by festiwal o tak długiej historii mógł odbywać się w innym miejscu. Przypomnijmy, że Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w 1963 roku. W 2013 roku hucznie obchodzono 50-lecie imprezy. 

Radio ZET/SI