Lenistwo jest oznaką inteligencji – dowodzą naukowcy

Często zarzucasz sobie, że jesteś zbyt leniwy? Masz z tego powodu wyrzuty sumienia, które przyprawiają Cię o stres? Całkiem niepotrzebnie! Najnowsze badania naukowców z USA dowodzą, że lenistwo może być oznaką wyższej inteligencji.

Badania, które właśnie zostały opublikowane w Journal of Health Psychology, potwierdzają wcześniej stawiane tezy, że ludzie o wyższym IQ spędzają więcej czasu na bumelanctwie, niż osoby mniej inteligentne. Naukowcy z Florida Gulf Coast University zauważyli, że ludzie inteligentni szybciej się nudzą. Aby to sprawdzić, badacze wybrali grupę studentów, którym zadali pytanie o to czy lubią wykonywać zadania, które wymagają wymyślania nowych rozwiązań. Badani musieli także odpowiedzieć, czy zawsze robią tylko tyle, ile muszą.

Spośród badanych naukowcy wybrali grupę kontrolną, która składała się z 30 „myślicieli” i 30 tych, którym nie przypisali takiego określenia. Przez siedem dni wszyscy studenci nosili urządzenie, które na bieżąco badało ich aktywność i zebrane informacje przesyłało do badaczy. Wyniki były dosyć zaskakujące. Okazało się, że aktywniejsze były osoby o niższym poziomie inteligencji. Specjaliści są zdania, iż może to być związane z faktem, że mózg, który nie jest obciążony stałym procesem myślowym szuka dodatkowej aktywności. Zamiast tego, „mózgowcy” wolą rzucić się na kanapę i oglądać telewizję. Wyniki te opublikowane zostały jako "doniosłe", choć nie wiadomo jeszcze, do czego konkretnie mogą posłużyć.

Jak widać więc, jeśli do tej pory próbowałeś zwalczyć swojego wewnętrznego lenia, to kompletnie nie musisz tym sobie zawracać głowy. Prawdopodobnie masz wyższe IQ, niż Twoi aktywni znajomi.

źródło: digest.bps.org.uk

Więcej: