Lexus stworzył elektryczny samochód z origami

Lexus wpadł na bardzo oryginalny pomysł – stworzył wiernie odwzorowaną replikę samochodu z... tektury! 

Za wzór posłużył model IS, do którego wykonania wykorzystano niemalże wyłącznie tekturę – zamiast metalu, plastiku i szkła. Japońskiemu producentowi przyświeca idea zademonstrowania kunsztu swoich pracowników, którzy na co dzień pracują przy tworzeniu produkcyjnych modeli.

– Nasi dwaj wybitni pracownicy, znani jako takumi, pracując na linii produkcyjnej Lexusa, doskonalili swoje umiejętności zręcznościowe poprzez naukę składania papieru w modele origami. Korzystali wyłącznie ze swoich słabszych rąk – powiedzieli przedstawiciele Lexusa. 

Projektanci auta udokumentowali nie tylko samą budowę samochodu, ale również przygotowania do pracy.

Cały zespół projektantów pracujących przy samochodzie origami składał się z pięciu osób. Wśród nich byli także projektanci i modelarze z profesjonalnej firmy LaserCut Works and Models wspieranej przez DS Smith (producent tekstur).

Najpierw stworzyli wirtualny model 3D Lexusa IS sedana. Następnie został on cyfrowo podzielony na szereg mniejszych elementów takich jak karoseria, deska rozdzielcza, siedzenia i felgi. Następnie te części zostały wycięte z 1700 warstw płaskich tekstur o grubości 1 cm, po czym połączono je klejem na bazie wody.

Replika nie jest wyłącznie stacjonarnym eksponatem, na których trzeba chuchać i dmuchać. Można do tego pojazdu wsiąść, zamknąć drzwi, włączyć światła i… ruszyć! Koła napędzane są przez elektryczny motor!

Dyrektor i założyciel firmy Scales and Models Company powiedział: "To była bardzo wymagająca praca. Tak jak Lexus, staraliśmy się dać z siebie wszystko żeby uzyskać jak najwyższą jakość produktu. Stworzenie samych foteli nie było takie proste i podjęliśmy parę daremnych prób. Z kolei na felgi wielokrotnie nanosiliśmy poprawki. Po stworzeniu całej formy, zaczęliśmy udoskonalać poszczególne elementy – tak jak każda praca, tak i nasza składała się z prób i błędów".

Lexus IS stworzony z origami zadebiutuje 8 października 2015 roku w Birmingham na wydarzeniu Grand Designs Live Show.

RadioZET/MS

Więcej: