Martwy od ponad 5 tysięcy lat człowiek właśnie przemówił

Włoscy naukowcy, pod przewodnictwem Rolando Fustosa, podjęli się próby odtworzenia głosu człowieka, którego mumię sprzed ponad 5000 lat odnaleziono w 1991 roku w Alpach. Jak brzmi głos Otzi – słynnego człowieka lodu?

Dzięki odkryciu z 1991 roku ludzkość może poznać szczegóły życia pojedynczego człowieka, który żył ponad pięć tysięcy lat temu. Badacze zbadali jego genotyp, odtworzyli wygląd jego ciała oraz twarzy, strój i nawet odtworzyli ostatnie godziny życia.

Od początku tego roku zespół włoskich ekspertów starał zrekonstruować struny głosowe Otzi’ego i wykorzystać je, by sprawdzić, jak brzmiał jego głos. Teraz już wiemy, że eksperyment się udał. Jak udało się go przeprowadzić?

Badacze zrekonstruowali głos człowieka lodu dzięki zastosowaniu oprogramowania komputerowego i modelu 3D otrzymanego podczas tomografii jego ciała. W ten sposób udało im się odwzorować strukturę krtani i strun głosowych, choć niestety nie  udało się ustalić ich ułożenia oraz struktury tkanek miękkich.

– Nie możemy powiedzieć, że zrekonstruowaliśmy oryginalny głos Ötzi’ego, ponieważ nie wykorzystaliśmy mumii do pozyskania kilku kluczowych informacji – powiedział lider zespołu, Rolando Fustos ze szpitala miejskiego w Bonzano we Włoszech – To jest punkt wyjścia do dalszych badań – zaznaczył.

Szczątki człowieka lodu odnaleziono w 1991 roku we włoskich Alpach. Ötzi zmarł w wieku od 40-53 lat, około 3300 lat przed naszą erą. Mumia ma zatem ponad 5300 lat. Przeprowadzone szczegółowe badania wykazały, że Ötzi mierzył mniej więcej 160 centymetrów wzrostu i ważył 50 kilogramów. Był szatynem i miał brązowe oczy.
Radio ZET/SI