McDonald’s otwiera lokal w Watykanie. Kardynałowie protestują

McDonald’s zamierza otworzyć nowy lokal w Watykanie w zabytkowej kamienicy, w której mieszkał kiedyś Benedykt XVI. Kardynałowie są przeciwni.

Sieć fast foodów wynajęła  ponad 500-metrowy lokal w dzielnicy Borgo Pio tuż obok Bazyliki świętego Piotra. Restauracja ma znajdować  się na parterze zabytkowej kamienicy, w której mieszkał emerytowany już papież. Kardynałowie i mieszkańcy dzielnicy są przeciwni ekspansji popularnego fast foodu. Ich zdaniem lokal zakłóci unikalny charakter miejsca.

- To kontrowersyjna, perwersyjna decyzja – tak skomentował ten pomysł kardynał Elio Sgreccia w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica". Dodał, że otwarcie przez lokalu McDonald's w tym miejscu to brak szacunku dla tradycji architektonicznej jednego z najbardziej charakterystycznych placów świata.

Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Kardynałowie twierdzą, że lokal amerykańskiej sieci zniszczy odrestaurowaną kamienicę, na którą kościół przeznaczył w przeszłości spore środki z własnych funduszów.

Kardynał Domenica Calcagno, który stoi na czele Apsy (Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej), zapowiedział, że nie ugnie się i nie wycofa z transakcji. Jego zdaniem została ona zawarta zgodnie z prawem i otwarcie restauracji nie przyniesie żadnych negatywnych skutków ani Kościołowi, ani mieszkańcom Watykanu.

Radio ZET/SI