Międzynarodowy Dzień Pocałunku 2016: 10 ciekawostek o całowaniu

Dziś wypada Światowy Dzień Pocałunku. Z tej okazji mamy 10 ciekawostek na temat całowania, których prawdopodobnie nie znacie.

Światowy Dzień Pocałunku 28 listopada to tylko jedna z dat, kiedy obchodzone jest tego typu święto. Inne "dni pocałunku" przypada też m.in. w lipcu czy grudniu. Ale nie ma co się temu dziwić, bo - jak wynika z wielu badań - całowanie ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie: obniża ciśnienie, wpływa dobroczynnie na odporność, relaksuje, chroni przed depresją - i nie tylko. Zobaczcie 10 ciekawostek na temat całowania i przekonajcie się, dlaczego warto się całować!

Światowy Dzień Pocałunku 2016: 10 faktów na temat całowania

1. To, jak całujemy, kształtuje się prawdopodobnie jeszcze przed narodzinami. Niemiecki badacz obserwował ponad 100 par i zauważył, że ponad 60 proc. z nich przechyla głowę w prawo. Wielu naukowców jest zdania, że jest to związane z naturalną tendencją do przechylania głowy w prawo (w łonie matki).

2. Pocałunek angażuje mięśnie całego ciała. badacze ustalili, że aż 146 mięśni angażowane jest podczas pocałunku: 34 mięśnie twarzy i 112 mięśni na całym ciele.

3. Zdolność do całowania pochodzi od... szczura? Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Tokio, człowiek i szczur około 125 milionów lat temu miał wspólnego przodka, którym była Eomaia. Podobno ssaki te pocierały się nosami, by odnaleźć potencjalnie najlepszego partnera do godów.

4. W XVI-wiecznym Neapolu wprowadzono karę śmierci za publiczne całowanie się. Dziś w wielu krajach na całym świecie publiczne pocałunki karane są więzieniem lub surowymi grzywnami.

5. Filematologia to... nauka o całowaniu.

6. Najdłuższy pocałunek na świecie, odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa, trwał 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Rekord ustanowiony został przez Ekkachai i Laksanę Tiranarat z Tajlandii.

7. Całowanie przedłuża życie. Obserwacje prowadzone przez naukowców dowiodły, że mężczyźni, którzy co rano dostają od kobiet pocałunki, żyją średnio o 5 lat dłużej.

8. W ciągu całego życia spędzamy średnio około 2. tygodni na całowaniu.

9. To, ile całujemy się z partnerem, powiązane jest z satysfakcją ze związku - czyli więcej pocałunków świadczy o wyższym poziomie zadowolenia z relacji.

10. Większość ludzi wyraźniej pamięta swój pierwszy pocałunek, niż pierwszy seks.

A Wy, pamiętacie swój pierwszy pocałunek?