500+ po włosku? Pieniądze tylko na przyjemności

Każdy Włoch, który w tym roku skończy 18 lat, może liczyć na specjalny bonus od rządu, czyli odpowiednik naszego 500+. Nastolatkowie otrzymają 500 euro, za które będą mogli kupić sobie książki, bilety do teatru, kina czy na koncert. Akcja ma zachęcić młodych ludzi do większego zaangażowania w kulturę.

Kwotę 500 euro dostanie wyłącznie młodzież, która urodziła się w 1998 roku. Aby zgłosić się po datek, nastolatkowie muszą zalogować się do specjalnie przygotowanej aplikacji na stronie włoskiego Ministerstwa Kultury. Program ruszy już w połowie września.

Ci spryciarze, którzy liczą na to, że kulturalny bonus wydadzą na coś innego, np. alkohol, ubrania czy imprezy, będą musieli obejść się ze smakiem. Pieniądze wydawane będą w formie specjalnych voucherów, które młodzi ludzie będą mogli przeznaczyć jedynie w konkretnych sklepach do końca grudnia 2017 – informuje „The Local".Vouchery będą honorowane w wersji papierowej w sklepach stacjonarnych, a także w formie elektronicznej dla płatności w sieci.

Ze wstępnych szacowań wynika, że z programu skorzysta ponad pół miliona nastolatków z rocznika 1998. Włoski rząd ma przeznaczyć na bony dla młodych dorosłych łącznie 290 milionów euro. 

Radio ZET/SI