Uważaj! Na wózkach sklepowych jest więcej bakterii niż w toalecie

Na poręczy wózka może się znajdować więcej bakterii niż w publicznej toalecie – twierdzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Bakterie na wózkach

Spośród niemal 100 przebadanych przez naukowców z Uniwersytetu Arizony poręczy wózków sklepowych aż 72 procent było zasiedlonych przez bakterie fekalne. Dalsze badania wykazały, że połowa z nich jest zamieszkana przez bakterie m.in. bakterie E.Coli.

Bakteria ta co prawda nie jest szkodliwa, kiedy bytuje w ludzkim jelicie, jednak spożycie jej większych ilości może prowadzić do zapalenia przewodu pokarmowego, sepsy, a u noworodków nawet do zapalenia opon mózgowych.

Nie tylko w Stanach Zjednoczonych

Ale brak higieny w dużych sklepach to nie tylko amerykański problem. Jak podaje serwis finanse.wp.pl, wyniki badań polskich sanepidów też są zatrważające. W próbkach z badań wykryto drobnoustroje i jaja pasożytów. Wyrywkowe kontrole odbywają się cały czas i niestety niemal zawsze wyniki są kiepskie.

- Zarządzający marketami twierdzą, że dbają o to, ale nawet poznańska kontrola wykazała obecność jaj pasożytów i wszelkich bakterii. Przed kilkoma laty znaleźliśmy na wózku też bardzo groźnego gronkowca - mówi rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar w rozmowie z wp.pl.

Podczas ostatniej kontroli na terenie województwa wielkopolskiego przeprowadzono badanie w 706 sklepach. Trzeba było wystawić 42 mandatów na łączną kwotę 9,3 tys. zł. Inspektorzy zwrócili szczególną uwagę na brak odpowiednich procedur odnośnie do mycia i dezynfekcji wózków.

Mycie dwa razy w roku

Tesco twierdzi, że na ich zlecenie firma zewnętrzna myje koszyki raz w tygodniu, a wózki raz na miesiąc. Biedronka informuje, że wózki są czyszczone w płynie dezynfekcyjnym, a także poddawane obróbce termicznej w kąpieli parowej o temperaturze 84°C.  Lidl podaje, że sprzęt jest czyszczony systematycznie, ale nie zaznacza, jak dokładnie przebiega taki pres. Sęk w tym, że czyszczenie organizowane jest tylko dwa raz w roku.

Radio ZET/SI