Odnaleziono najstarszy list w butelce na świecie. Dryfował przez ponad 108 lat!

Kiedy biolog George Parker Bidder wrzucał do morza butelkę, z pewnością nie spodziewał się, że ktoś odczyta ukrytą w niej wiadomość 108 lat później. Z ekspertyzy przedstawicieli Księgi Rekordów Guinessa wynika, że jest to najstarsze tego typu znalezisko.

Dryfującą na Morzu Północnym butelkę odnalazła emerytowana Niemka, Marianne Winkler, która w 2015 roku wraz ze swoim mężem wybrała się na wyspę Amrun. Kobieta postąpiła zgodnie z wytycznymi, które znajdowały się w środku butelki i przekazała znalezisko odpowiednim instytucjom. 

Okazało się, że znaleziona na wyspie Amrun butelka, była jedną z tysiąca, które angielski biolog George Parker Bidder wrzucił do Morza Północnego. W środku butelki znajdowała się kartka, a na niej data - 30 listopada 1906 r. Oznaczało to, że od czasu wrzucenia jej do morza minęło dokładnie 108 lat, cztery miesiące i 18 dni. 

Oprócz tego, na znalezionej kartce widniała informacja napisana w trzech językach - niemieckim, duńskim i angielskim - aby odesłać ją do Morskiego Towarzystwa Biologicznego w Playmoth. George Parker Bidder przewidział również wyjątkową nagrodę dla osoby, która jako pierwsza odnajdzie butelkę. 

Biolog obiecał szczęśliwemu znalazcy starego szylinga, który w tamtych czasach był bardzo popularną monetą. Bidder zmarł w 1954 roku w wieku 91 lat, więc wręczenie nagrody pozostało w rękach wciąż istniejącego Morskiego Towarzystwa Biologicznego. 

"

Na szczęście znaleźliśmy starego szylinga na jednej z aukcji internetowych i wysłaliśmy Pani Winkler razem z podziękowaniami - powiedział dziennikarzom Guy Barker, rzecznik prasowy Morskiego Towarzystwa.  "

Nazwisko niemieckiej emerytki znalazło się również w Księdze Rekordów Guinessa. Znaleziona butelka była o dziewięć lat starsza od tej, która do tej pory była uważana za najstarszą. Ta została odnaleziona w 2013 roku. Specjaliści określili, że znajdowała się w morzu 99 lat i 43 dni.

Odpowiedź po 44 latach

Podobna historia miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku w Szkocji. Gdy Raymond Davidson miał 14 lat, wrzucił do morza butelkę z wiadomością. Szkot z pewnością nie spodziewał się, że po 44 latach przeczyta wiadomość od znalazcy.

„Ta butelka została wrzucona do morza w Cove Aberdeen 15.01.1971 przez RaymondaDavidsona, 62 Ullswater, Carlise” - napisał Szkot w wiadomości.

Okazało się, że przez te wszystkie lata butelka przebyła prawie 71 kilometrów. List w butelce odnalazło pewne australijskie małżeństwo, które spędzało wakacje w Wielkiej Brytanii.

Radio ZET/SK

Więcej: