Niesamowite! Idealnie okrągła tęcza. WIDEO I ZDJĘCIA

Niezwykłe zjawisko udało się zaobserwować Brytyjczykowi podczas skoku na spadochronie. Mężczyzna widział na niebie idealnie okrągłą tęczę. Swoim nagraniem pochwalił się w sieci.

Anthony Killeen jest brytyjskim emigrantem, który swój pierwszy skok spadochronowy zapamięta prawdopodobnie do końca życia. Nad Nową Zelandią oglądał razem ze swoim instruktorem tęczę, która utworzyła idealny okrąg.

- Wszyscy instruktorzy powiedzieli, że widzieli czasem takie zjawisko z samolotu, lecz nigdy nie zdarzyło im się to podczas spadania. Tymczasem mi poszczęściło się już za pierwszym razem – zdradził Brytyjczyk w rozmowie ze „Stuff".

Okrągła tęcza powstaje, tak jak i klasyczna tęcza, w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody. Zazwyczaj łuk tęczy ograniczony jest przez linię horyzontu – dlatego nie widać jej z Ziemi. Jeśli jednak obserwator znajduje się wysoko np. właśnie skacze ze spadochronem lub obserwuje widok z samolotu, może zobaczyć to niezwykłe widowisko.  Im wyżej się jest, tym pełniejszy kształt okręgu przyjmie tęcza. Ten niezwykły widok został uchwycony na filmie, który Killeen udostępnił w sieci. 

Radio ZET/SI