Oktoberfest 2016: kiedy się zaczyna święto piwa?

183. Oktoberfest rozpoczął się 17 września i potrwa do 3 października. Święto piwa co roku cieszy się ogromną popularnością. W 2016 Bawarię szacunkowo odwiedzi w związku z nim aż 6 milionów osób. Także z Polski.

Kiedy jest Oktoberfest 2016?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, data rozpoczęcia Oktoberfest przypada zawsze na pierwszą sobotę, która następuje po 15 września. Dawniej piwny festyn urządzano dokładnie w październiku – stąd nazwa – jednak teraz, ze względu na temperaturę, termin święta jest przesunięty. Oprócz tego, zakończenie Oktoberfestu przewidziano na pierwszą niedzielę października, jednak jeśli wypada ona 1. lub 2. dnia miesiąca, to wtedy koniec festiwalu ma miejsce 3.10.

Wycieczka na Oktoberfest?

Fanów piwnego święta ciągle przybywa. W Polsce, jak i wielu innych krajach europy, coraz popularniejsze są wycieczki do Bawarii, które pozwalają na żywo zobaczyć (i posmakować) jak wygląda Oktoberfest. Wycieczka ze znajomymi to dla wielu Polaków, szczególnie z zachodniej części kraju, świetny sposób na weekendowy relaks. Jednak ze względu na liczbę odwiedzających dostanie się do jednej z wielkich hal jest niekiedy trudne, a znalezienie stolika dosłownie niemożliwe – stoliki trzeba wcześniej rezerwować, a rezerwacji dokonuje się nawet kilka miesięcy przed początkiem wydarzenia. Nic dziwnego, że wycieczkowy biznes kwitnie. W Polsce wyjazdy na Oktoberfest są na tyle popularne, że wiele firm organizuje kompleksową podróż, rezerwuje przejazdy, hotele, a nawet stoliki w jednej z Festhalle.

Oktoberfest 2016 w Polsce

Wielki piwny festyn przenika też do innych krajów – także w Polsce coraz częściej można bawić się na imprezach, które nawiązują do bawarskiej tradycji. W pubach w różnych miastach odbywają się zabawy przy niemieckiej muzyce, z golonką, kiełbaską i kuflem dobrego piwa.

Warszawski Festiwal Piwa 2016

Ale są także większe imprezy, wzorowane na niemieckim festiwalu. Jedną z nich jest Warszawski Festiwal Piwa, nazywany tez warszawskim Oktoberfestem. W 2016 odbywać się będzie w dniach 13-15 października. Jeśli nie chcecie jechać do Niemiec, to możecie bawić się w Warszawie.

Inne wyjście to Święto Piwa w Opolu, które w 2016 zorganizowane zostanie po raz drugi. Rozpocznie się 30 września i potrwa do 2.10. Na opolskim rynku na fanów piwa czekać będzie biesiadna muzyka i 50 gatunków złocistego trunku do skosztowania.

Więcej: