Ostatni dzwonek dla maturzystów. O czym należy pamiętać?

Teraz nadchodzą chwile, kiedy uczniowie zdają sobie sprawę, że matura już naprawdę tuż tuż i lada dzień trzeba się będzie zmierzyć z poziomem swojej wiedzy. Co tu robić…? Mamy dla Was kilka cennych wskazówek.

Już dawno minął czas, kiedy maturzyści odśpiewali „już za rok matura”. Mało tego – odtańczyli już także Poloneza na studniówce. Matura zbliża się wielkimi krokami. . Co tu robić… Zanim zmierzycie swój poziom wiedzy, weźcie sobie do serca kilka cennych rad.

Nie panikuj

Jeśli czujesz, że masz braki w wiedzy, masz jeszcze czas by je nadrobić. Ważne, by – kuriozalnie – zrobić to z głową. Głowa zaś musi być wypoczęta. Pod żadnym pozorem nie zarywamy nocy! Nie ma szans nauczyć się więcej będąc zmęczonym i siedząc dłużej nad materiałami, zmęczony umysł nie przyswoi żadnych wiadomości następnego dnia. Mało tego – może w dniu egzaminu zemścić się i wszystko nagle zapomnieć.

Dbaj o mózg

Koniecznie zadbaj, by twój umysł otrzymywał codziennie dostateczną dawkę tlenu. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spania przy otwartym oknie, nie zaczynaj tego nagle wprowadzać w życie, ponieważ może to grozić mocnym przeziębieniem. Pamiętaj jednak o dokładnym wywietrzeniu pokoju przed snem (okno zostaw szeroko otwarte na około 15 min) oraz każdorazowo, gdy zamierzasz w nim powtarzać materiał.

Nie zamykaj się w mieszkaniu na całe dnie. Koniecznie funduj sobie codziennie długi spacer lub nawet lekki trucht. Taki lekki wysiłek fizyczny – choć może w to nie wierzysz – naprawdę sprawi, że wiedza przyswajana będzie lepiej i szybciej. Unikaj zatłoczonych ulic i miejsc, które nie pozwalają się odstresować. By było Ci milej, na spacer umawiaj się z kimś, choć może niekoniecznie z osobą, która też właśnie się uczy do matury, żeby się wzajemnie nie nakręcać. Chyba, że potraficie się odciąć na godzinę od rozmów o egzaminie. Zapoznaj się także z ćwiczeniami oddechowymi. Możesz zacząć ćwiczyć jogę.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Nie zapominaj o witaminach, ale nie mówimy tu o suplementach diety. Najbardziej pomocne witaminy i minerały znajdziesz w owocach i warzywach. Zjadaj codziennie niewielkie pięć porcji warzyw i owoców, a przy okazji zadbasz także o swoje zdrowie, cerę i włosy na czas po maturze. Oczywiście najlepiej jest wybierać owoce i warzywa, które zawierają najwięcej magnezu i potasu. Jeśli bardzo się stresujesz, jedz migdały, pistacje i orzechy włoskie. Nie zajadaj stresu słodyczami, są to puste kalorie, po maturze nie spojrzysz na odbicie w lustrze.

Czas na powtórkę

W powtórce materiału bardzo przydatne są wszelkiego rodzaju fiszki, opracowania, testy dla maturzystów. Idealnie jeśli właśnie powtarzasz tylko wiedzę zdobytą w czasie ostatnich lat nauki. Jeśli zaś z jakiegoś powodu ostatnie lata minęły Ci na zabawie, masz jeszcze szansę przyswoić choćby podstawy. Grunt to się nie poddawać i walczyć do końca. Byle spokojnie. Przejrzyj wszystkie możliwe streszczenia i kompendia wiedzy, dostępne w księgarniach.

Sprawdź kody rabatowe Matras, dzięki nim taniej kupisz książki i pomoce naukowe. Strój również warto kupić online i skorzystać z naszych promocji Zalando oraz promocji Bon Prix na Radio Zet.

Wbrew pozorom masz jeszcze sporo czasu, by nadrobić zaległości. Powodzenia!

Radio ZET/SJ

Więcej: