Pijesz za dużo kawy? Zobacz zaskakujące odkrycie naukowców

Czytasz to i prawdopodobnie delektujesz się właśnie swoją kolejną małą czarną. Myślisz, że pijesz za dużo kawy i to Cię martwi? Powinieneś znać nowe badania naukowców na ten temat.

Zgodnie z badaniami CBOS aż 80 procent Polaków regularnie pije kawę, z czego ponad 60 procent przynajmniej jedną dziennie a 16 procent kilka każdego dnia. 51 procent kobiet nie wyobraża sobie dnia bez pysznej kawki z mlekiem, a tyle samo panów bez aromatycznego, czarnego jak północ w bezksiężycową noc, espresso. Import kawy do Polski stale rośnie, podobnie konsumpcja - w ciągu 10 lat jej spożycie w kraju wzrosło o 80 procent! Statystyczny Polak konsumuje ok 2,85 kg kawy rocznie i choć plasujemy się daleko za czołówką - czyli Finlandią, gdzie to spożycie wynosi aż 12 kg w ciągu roku - to jednak Polacy często martwią się, że piją jej za dużo.

Geny odpowiedzialne za picie kawy

Co na ten temat naukowcy? Okazuje się, że za naszą skłonność do małej czarnej odpowiadają... geny. To one decydują o tym, kto pije mniej kawy, kto więcej. W tej pierwszej grupie są osoby, u których występuje mutacja genu PDSS2. Wyjaśnia się także odwieczny spór, czy kawa naprawdę działa. Otóż wspomniany gen PDSS2 zmniejsza zdolność komórek do rozkładu kofeiny. Osoba taka nie musi pić dużo kawy, by poczuć jej działanie.

W ramach swoich badań, w których uczestniczyli m.in. eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu, zbadano blisko 1200 osób żyjących we Włoszech. Okazało się, że osoby z mutacją genu PDSS2 piły średnio o jedną filiżankę kawy mniej niż pozostałe. To samo badanie zostało powtórzone na grupie 2 tysięcy Holendrów i wyniki były jeszcze bardziej wyraźne, a różnica w spożyciu kawy jeszcze większa.

Można więc podsumować to krótko: picie kawy mamy w genach. Więc nie ma co czuć się winnym, kiedy sięga się po kolejne latte, espresso, cappuccino, macchiato - czy inną wyśmienita kawę.

Radio ZET/AS

Więcej: