Wakacyjne hity lat 90. Rozpoznasz je wszystkie?

Wakacje w latach 90. osładzały nam nie tylko oranżada Hellena i guma Donald. Od czego jest w końcu muzyka! Czy pamiętasz największe wakacyjne przeboje sprzed dwóch dekad?

Ira „Mój dom" 1991

Piosenka „Mój dom" była największym przebojem zespołu Ira. Tekst utworu to refleksja na temat życia w Polsce w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Tekst opowiada o problemach ówczesnych Polaków – związanych z pracą czy brakiem pieniędzy.

Elektryczne Gitary „Jestem z miasta" 1992

W 1992 roku zespół Elektryczne Gitary wydał pierwszą płytę. Utwór „Jestem z miasta" stał się jednym z największych przebojów zespołu. Kuba Sienkiewicz nie był jednak specjalnie zadowolony z tego faktu. – To jest bardzo poważna piosenka, a najczęściej puszczają ją w dyskotekach. Rzeczywiście, melodia jest wesoła, ale przecież nie dyskotekowa. Na giełdzie warzywnej pewien dziadek usłyszał tę piosenkę lecącą ze straganu i strasznie się wkurzył: A ja jestem ze wsi, to coś źle? Wyraźnie się buntował. Bunt, albo bezpośrednie utożsamianie się z refrenem - najpowszedniejsza reakcja, jak sądzę – mówił w wywiadzie zamieszczonym w książce „Jestem zdrowy".

Bajm „Ta sama chwila" 1993

Utwór pochodzący z płyty „Płomień z nieba" był jednym z największych przebojów lat 90. Tekst utworu napisała Beata Kozidrak, a skomponował go Tomasz Staniszewski.

Varius Manx „Piosenka księżycowa" 1994

Piosenka napisana przez Anitę Lipnicką do ukochanego była wakacyjnym hitem i jedną z najpiękniejszych piosenek o miłości dekady. – „Piosenkę księżycową” napisałam dla pierwszego chłopaka. Przyjeżdżał jawą pod blok i wykradał mnie w nocy przez okno – mówiła w jednym z wywiadów wokalistka zapytana o historię utworu. Gdy Lipnicka pisała tekst, miała zaledwie 19 lat.

Formacja Nieżywych Schabuff „Lato" 1995  

Większość Polaków potrafi zanucić refren kawałka „Lato" o każdej porze dnia i nocy. Utwór utrzymywał się na liście przebojów przez wiele miesięcy i chociaż przegrał Fryderyka (w kategorii „piosenka roku) z utworem „A to co mam" Kasi Kowalskiej, do dziś uchodzi za jeden z największych wakacyjnych przebojów wszech czasów w historii polskiej piosenki rozrywkowej.

Big Cyc „Makumba" 1996

Nie ma chyba Polaka, który nie znałby tej piosenki. Wielki przebój zespołu Big Cyc w żartobliwy sposób opisywał problem tytułowego bohatera piosenki, studenta z Afryki, który ma problemy z odnalezieniem się w naszej rzeczywistości

Budka Suflera „Takie tango" 1997

Hit Budki Suflera został uznany za największy hit powojennej Polski. Na listach przebojów królował przez cały rok. W 1997 roku piosenkę nagrodzono Fryderykiem (kategoria – piosenka roku). W sierpniu 2009 zwyciężyła także w głosowaniu publiczności i została hitem 35-lecia zespołu Budka Suflera podczas koncertu w Operze Leśnej w Sopocie.

Kult „Gdy nie ma dzieci" 1998

W wakacje 1998 roku grupa Kult nagrała jeden ze swoich największych przebojów.  Choć od premiery utworu minęło już osiemnaście lat, do dziś każdy prawdziwy fan twórczości Kazika śpiewa ją, gdy wraca do domu po zakrapianej imprezie. Ponoć tekst piosenki powstał spontaniczne. Plotka głosi, że niemały wkład w jej powstanie miała żona Kazika – Anna. Ponoć historia opowiada o jednej z imprezowych nocy pary.

Kayah i Bregovic „Prawy do lewego" 1999

Płyta duetu okazała się w Polsce fenomenalnym sukcesem. Kayah została najlepszą wokalistką roku, a teledysk do piosenki „Prawy do lewego" z płyty z Bregovicem, został wybrany najlepszym w swojej kategorii.

Radio ZET/SI