Sprawcom wypadków zabierają smartfony

Łatwego życia nie mają włoscy kierowcy uzależnieni od swoich urządzeń elektronicznych. Nie dość, że o mandat za korzystanie z telefonu łatwiej niż kiedykolwiek, to jeszcze policjanci będą konfiskować sprzęt sprawcom wypadków.

To najnowszy pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, inspirowany działaniami prowadzonymi na terenie Turynu. W ramach eksperymentu powołano specjalną komórkę dochodzeniową straży miejskiej. Jej zadaniem była konfiskata urządzeń elektronicznych osobom, które spowodowały kolizję drogową. Niewykluczone, że już wkrótce takie akcje będą przeprowadzane na szeroką skalę, w całym kraju.

Podjęte czynności mają na celu zmniejszenie liczby wypadków, przy jednoczesnym uświadamianiu społeczeństwu niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z telefonów komórkowych lub tabletów podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Niezależni eksperci w swoich badaniach dowiedli, że za bardzo dużą część wypadków we Włoszech odpowiadają osoby nieskupiające dostatecznej uwagi na drodze. Tuż przed wypadkiem oczy większości ludzi zaklasyfikowanych do tej grupy były skierowane w stronę urządzeń elektronicznych.

Włosi mają mieszane uczucia co do planów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Część osób obawia się, że będzie dochodziło do nadużyć ze strony funkcjonariuszy. Z kolei policja zapewniła o swojej determinacji w dążeniu do zmniejszenia liczby wypadków.

Więcej: