Czy na pewno dbasz o swoich przyjaciół? Zadzwoń i zapytaj...

Jak często zamiast z kimś się spotkać, po prostu rozmawiacie na Facebooku? Reżyser Życia pokazał na czym polega prawdziwy kontakt z przyjacielem.

Parę tygodni temu Reżyser Życia oznajmił swoim fanom, że będzie tworzył film o współczesnej przyjaźni. Zapytał ich również, czy znajdą dla niego chwilę i opowiedzą o tym, że często wolimy z kimś pogadać za pomocą portalu, niż spotkać się na żywo. Paru chętnych się oczywiście znalazło. Grupa zjawiła się w Warszawie, a rozmowy z nimi zarejestrowała kamera.

Autor filmu podkreśla, że „nasze relacje zmieniają się tak, jak współczesny świat”. Inaczej rozmawiamy, inaczej spędzamy wolny czas. Teraz wszystkim zarządzamy za pomocą jednego urządzenia. Jest to po prostu łatwiejsze.

- Dla mnie przyjaźń jest to chyba coś większego niż miłość - powiedziała jedna z uczestniczek.

Reżyser Życia poprosił grupę, która wzięła udział w akcji, żeby odezwali się do swoich znajomych z Facebooka. Chodziło dokładnie o takich, z którymi często rozmawiają za pomocą portalu, ale rzadko się widują. Celem akcji było pokazanie trochę „magii i prawdziwych emocji”. Sprawdźcie, czy udało mu się je zaprezentować.

Do swojej znajomej zadzwonił również sam Reżyser Życia. Okazało się, że jego przyjaciółka nie jest zadowolona z tego, że ciągle przekłada z nią spotkanie i widzą się raz na pół roku.

Czy to Twój prawdziwy przyjaciel?

Częste rozmowy na Facebooku nie gwarantują nam jednak rozwinięcia i utrzymania prawdziwej przyjaźni. Na 1000 znajomych pomoże nam zaledwie garstka. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie.

Eksperci zaprosili do udziału w badaniu 3,5 tysiąca Brytyjczyków z różnych grup wiekowych. Testy rozpoczynały się od określeniu swojej dokładnej liczby znajomych na Facebooku. Kolejny etap to wskazanie osób, które faktycznie pomogłoby im w potrzebie.

Prowadzący eksperyment podzielili uczestników na dwie grupy. W skład pierwszej wchodziły osoby, które miały na Facebooku ponad 150 znajomych, a w drugiej znaleźli się ci, którzy mieli ich ponad 200. Po wskazaniu osób, które z pewnością pomogłyby, gdyby zaszła taka potrzeba, lista skurczyła się do zaledwie... 4 osób.

Zdaniem naukowca relacje, które nawiązujemy w internecie nigdy nie będą tożsame z tymi, które zawiązują się w świecie rzeczywistym. Profesor Dunbar zauważa, że o przyjaźń w codziennym życiu trzeba dbać i poświęcaj jej sporo czasu. Z kolei ta internetowa nie wymaga od nas tak dużego zaangażowania.

Życie pisze najlepsze scenariusze

Organizatorem eksperymentu „Zadzwoń do przyjaciela” był youtuber, który prowadzi kanał „Reżyser Życia”. Daniel Rusin założył go w 2007 roku. Od tego czasu nakręcił ponad 50 filmów, które obejrzano prawie 500 tys. razy. Youtuber może się również pochwalić liczbą ponad 2,1 tys. subskrybentów.

Reżyser Życia to autor głośnego eksperymentu „Chłopiec bez kurtki”. Sprawdził wtedy, czy Polacy pomogą bezbronnemu dziecku, które nie ma na sobie kurtki. Okazało się, że samotny chłopiec nie robił na nich wrażenia. Do tej pory film obejrzało już na YouTube ponad 1,6 mln osób.

Chłopiec, który brał udział w eksperymencie, robił wszystko, żeby ktoś zwrócił na niego uwagę. Mówił, że jest mu zimno i próbował rozgrzać się rękami. Pytany o mamę stwierdził, że jest w pracy i będzie za 15 minut. Ta odpowiedź zdawała się wystarczyć Polakom, którzy zaoferowali mu co najwyżej rękawiczki albo szal. Ewentualnie sugerowali schowanie się do jakiegoś ciepłego miejsca.

Radio ZET/MR

Więcej: