Marzec 2016 był najgorętszy w historii. Winne El Niño i globalne ocieplenie

Marzec 2016 był najgorętszym trzecim miesiącem w roku od kiedy rozpoczęto archiwizację danych. Japońska Agencja Meteorologiczna oraz Amerykańska Agencja Kosmiczna sporządziły analizę średniej globalnej temperatury. Jej wyniki dają do myślenia.  

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że średnia globalna temperatura była wyższa o 0,61 st. C od średniej w marcu w latach 1981-2010. W poprzednim roku marzec też był najgorętszy w historii.

15 kwietnia również NASA opublikowała swoją analizę. Wynika z niej, że średnia globalna temperatura w marcu była wyższa od wszystkich archiwizowanych wartości od 1880 roku. Temperatura marca była wyższa 1,28 st. C powyżej średniej globalnej z okresu od 1951 roku do 1980. 

Poza tym analiza NASA wykazała, że marzec 2016 był dwa razy cieplejszy od ostatniego rekordu z 2015 roku. 

Gdzie było najcieplej? 

Najwyższa średnia globalna temperatura została odnotowana na Grenlandii, Alasce, Syberii, w Arktyce, Rosji, środkowej Azji i północno-zachodniej Kanadzie. Tam średnie wartości były wyższe aż o 6 st. C

Marzec 2016 jest 11. miesiącem z rzędu, kiedy ustanawiane są nowe rekordy miesięczne średniej globalnej temperatury. Taki trend bardzo niepokoi naukowców. Według ekspertów najistotniejszym czynnikiem jest El Niño w parze z globalnym ociepleniem.

Globalne ocieplenie

Rosnąca temperatura niekorzystnie wpłynie nie tylko na klimat, ale także na inne aspekty. Profesor z Państwowego Instytutu Hydrologicznego w Petersburgu prognozuje, że w ciągu kilku stuleci temperatura na arktycznych obszarach wzrośnie nawet do 7 stopni Celsjusza 

"

Średnio w ciągu roku powierzchnia lodu zmniejszyła się z 5,4 do 5,3 mln kilometrów kwadratowych. W okresie 10 lat powierzchnia pokrywy zmniejszyła prawie 14%. - powiedział profesor Oleg Anisimow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. "

Ocieplenie klimatu spowoduje również, że zacznie się pojawiać coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak cyklony i trąby powietrzne. Filmy, w których ktoś ucieka przed niebezpiecznym wirem, staną się powszechne. Póki co, na szczęście, rzadko pojawiają się w internecie. Skalę niebezpieczeństwa widać na nagraniu z kamery monitoringu w sklepie w Stanach Zjednoczonych z końca lutego. Krew w żyłach zmroził widok kobiety próbującej się schronić przed niszczycielską trąbą. Tuż przed przejściem tornada, przerażona kobieta ukryła się za lodówką z napojami. Trąba powietrzna zerwała dach i szyld ze sklepu. Żywioł przewrócił ściany i lodówkę, za którą schowana była sprzedawczyni. Ocalała może z pewnością mówić o cudzie

Radio ZET/MB

Więcej: