Polska firma nominowana do Oscara. Wykonała scenografię do "Marsjanina"

„Marsjanin” w reżyserii Ridleya Scotta otrzymał 7 nominacji do Oscara. Jednak to nominacja za najlepszą scenografię cieszy najbardziej Adama Łyczakowskiego, współwłaściciela firmy Freedomes, która wykonała marsjańską kopułę zamieszkałą przez Matta Damona.

- Ta budowla była jednym z elementów scenografii. To właśnie w niej rozgrywała się niemal cała akcja filmu. Na pewno będziemy oglądać galę rozdania Oscarów i kibicować „Marsjaninowi” – mówił w rozmowie z portalem Radiozet.pl Adam Łyczakowski.

Mimo, że firma Freedomes mieści się w niewielkim Kołbaskowie, producenci filmu właśnie jej postanowili powierzyć wykonanie scenografii. Pracę na budową specjalnej konstrukcji, w której mieszkał Mark Watney (Matt Damon) rozpoczęły się trzy miesiące przed rozpoczęciem zdjęć.

- Tak naprawdę stworzyliśmy dwa rodzaje konstrukcji. Jedna była ustawiona w studiu filmowym w Budapeszcie, a druga znajdowała się w Jordanii, gdzie kręcone były ujęcia Marsa – wyjaśnia współtwórca firmy Freedomes.

Wszystkie elementy konstrukcji potrzebne do wykonania scenografii zostały wysłane z Kołbaskowa. Na miejscu czekała już specjalna ekipa montażowa, która zajęła się budową kopuł.

- Uwielbiamy wyzwania, dlatego z chęcią podjęliśmy się nawet tak dalekiej misji. Naszym paliwem jest niesłabnące zainteresowanie międzynarodowych klientów, a współpraca z ekipą Ridleya Scotta była z pewnością cennym doświadczeniem – powiedział Adam Łyczakowski.

Na premierze „Gwiezdnych Wojen”

Współudział przy tworzeniu scenografii do „Marsjanina”, nie był pierwszym kontaktem z branżą filmową firmy Freedomes. Firma z Kołbaskowa dostarczyła również swoje namioty sferyczne na premierę najnowszej części „Gwiezdnych Wojen”, która odbyła się w grudniu 2015 roku w Los Angeles.

- W jednej z takich kopuł odbywała się projekcja sferyczna. Polegała ona na tym, że gdy do środka weszła grupa ok. 60 osób, to ci ludzie z każdej strony otoczeni byli animacją. W połączeniu z doskonałym dźwiękiem dawało niesamowity, wciągający efekt – wyjaśnił Łyczakowski.

Również w ubiegłym roku firma spod Szczecina otrzymała nagrodę A+Awards, czyli architektoniczny odpowiednik Oscarów. 

Rozdanie Oscarów

"Marsjanin" Ridleya Scotta jest nominowany do złotej statuetki w 7 kategoriach( „Najlepszy film”, „Najlepszy montaż dźwięku”, „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”, „Najlepsze efekty specjalne”, „Najlepszy scenariusz adaptowany”, „Najlepsza scenografia”). Oprócz niego o Oscara w kategorii „Najlepszy film” powalczą jeszcze „Zjawa”, „Big Short”, „Brooklyn”, „Mad Max: Na drodze gniewu”, „Most Szpiegów”, „Pokój” i „Spothlight”

Uroczysta gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 28/29 lutego. Będziemy ją dla Was relacjonować na żywo. 

Radio ZET/SK

Więcej: