Sennik: zęby, ciąża, pies, zdrada - 10 znanych symboli sennych

Sny i ich znaczenie od zawsze interesują ludzi. Kiedy coś się nam śni, od razu jesteśmy zainteresowani tym, co ten sen oznacza. Zęby, ciąża, pies? Oto 10 najczęstszych symboli, które pojawiają się w naszych snach.

Jak czytać znaczenie snów? Co oznacza zdrada, grzyb, dziecko albo woda? Znaczenie tych symboli można sprawdzić w sennikach. Analiza tego, co się nam śni, pomaga często zrozumieć to, co dzieje się w rzeczywistości. Inaczej mówiąc, sny to po prostu projekcje wszystkiego, co "jest" w naszej głowie, w połączeniu z tym, co wydarzyło się w dowolnej chwili naszego życia. Sny mają podłoże w ludzkiej podświadomości, która rejestruje wszystko wokół nas - nawet jeśli tego sobie nie uświadamiamy. Łączy to z lękami, obawami i myślami. W efekcie powstają marzenia senne, w których pojawiają się najdziwniejsze obrazy. W prawidłowym odczytywaniu snów pomagają senniki, w których znaleźć można znaczenie snów i różnych symboli sennych.

Sennik: jak czytać znaczenie symboli sennych?

Często mawia się, że kiedy śnią się nam grzyby, to nie jest dobry znak. Jednak w sennikach znajduje się bardzo wiele symboli, które tylko pozornie są negatywne. Przede wszystkim należy pamiętać, że o ostatecznym znaczeniu snu nie decyduje tylko to, jaki symbol w nim ogrywał główną rolę, ale też to, w jakim stanie go widzieliśmy. Np. wspomniane grzyby - mogą być piękne, dorodne i zdrowe. Mogą być też stare, suche i robaczywe. Znaczenie symbolu grzybów we śnie może być zatem różne. Podobnie symbol zębów - zęby czarne, wypadające, kruszące się, ruszające się, krzywe - czy wreszcie nawet zęby psa - może mieć wiele różnych znaczeń. Symbol zzdrady we śnie, kot, wąż czy śmierć - to także symbole o pozornie negatywnej wymowie. Istotną sprawą jest również to, że wiele symboli sennych odczytywać należy w powiązaniu z ich kontekstem.

Sprawdzamy znaczenie 10 najbardziej popularnych symboli sennych.

Sennik: zęby

Zęby to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy symbol senny, który trudno odczytać jednoznacznie. Zęby mogą być białe, czarne, zdrowe, chore - wypadające, kruszące się czy krzywe. Ich brak może kojarzyć się ze starością, końcem życia. Z kolei strata zęba, która w życiu bywa bolesna, może być symbolem utraty kogoś lub czegoś bliskiego.

Trzy najpopularniejsze sny z symbolem zębów to:

 zęby zepsute, ruszające się lub bolące -może czekać Cię pogorszenie stanu zdrowia

strata zęba/ząb zaraz wypadnie - może symbolizować rozstanie z bliską osobą

zęby białe, zdrowe - pozytywne wydarzenia, radość

Sennik: ciąża

Ciąża to symbol o różnym znaczeniu. Może mieć zarówno zabarwienie pozytywne, jak i negatywne. Ciąża żony, własna, ciąża ze zdrady a nawet martwy płód - jest bardzo wiele marzeń sennych, w których występuje ten symbol w różnej postaci. Jeśli kobiecie śni się, że jest ciężarna, może to oznaczać, że przed nią trudny czas, który jednak zaowocuje czymś dobrym. Ogólnie mówiąc, obraz ciężarnej kobiety lub śnienie o własnej ciąży to znak pozytywny, oznaczający szczęście.

Sennik: pies

Najczęściej pies we śnie występuje w towarzystwie kota. Może być też chory, ranny albo agresywny. We śnie - tak jak inne zwierzęta - dzikość, zwierzęcość, nieposkromione popędy. Niekiedy istotne znaczenie ma kolor psa. Symbol psa we śnie może oznaczać też zakochanie w kimś. Najczęściej symbol ten odczytuje się stosunkowo prosto:

agresywny pies - oznacza wrogów. Pies w życiu jest przyjacielem człowieka. Odwrotnie więc - pies przyjaźnie nastawiony to dobrzy przyjaciele.

wyjący pies - złe informacje, przykre nowiny - np. choroba, śmierć w rodzinie

ugryzienie psa - może wydarzyć się coś złego.

Sennik: zdrada

Zdrada jako symbol senny - podobnie jak w życiu - nie kojarzy się z czymś pozytywnym. Często nie ma wcale wydźwięku o zabarwieniu seksualnym. Osobom, którym się śni, towarzyszyć mogą lęki, obawy czy poczucie odrzucenia albo poniżenia. Ważne jest, kto zdradza, z kim.

Jestem zdradzony/a we śnie - to nie jest zły znak! W rzeczywistości niebawem pozbędziesz się dużego ciężaru. Odbędzie się to bez Twojego udziału i może nawet wbrew Tobie, ale raczej zakończy się pomyślnie.

zdradziłem/am we śnie - przygotuj się na kłopoty

Sennik: grzyby

Co oznacza sen o grzybach? Twórcy senników zwracają uwagę na silnie erotyczny aspekt tego symbolu. Podobno grzyby śnią się głownie kobietom, w których snach widok grzyba ma konotacje falliczne. Często śni się jedzenie grzybów, gotowanie, zbieranie. Śnią się też konkretne grzyby - np. rydze - okazy rzadkie i trudne do znalezienia. Kiedy śnimy o grzybach, warto zwrócić uwagę na to, co to może przedstawiać w rzeczywistości. Np. znalezienie rydza będzie odnalezieniem czegoś wyjątkowego. Samo poszukiwanie grzybów to próba odnalezienia szczęścia. A jeśli znajdziemy robaczywe, zepsute grzyby? Trudno odczytać to za dobry znak. Grzyby kojarzone są także z tajemnicą, czymś niepoznanym i ciekawym.

Ogólne znaczenia symbolu grzybów we śnie to:

jedzenie grzybów - nieszczęśliwa miłość

poszukiwanie grzybów - szukanie szczęścia

zobaczyć jadalny grzyb - pomyślny symbol. Możemy zyskać przyjaciela lub kogoś przychylnego

Sennik: myszy

Myszy, drobne, płochliwe zwierzęta, we śnie są symbolem nieporozumień, lęków, strachu, a nawet problemów miłosnych i rodzinnych. mogą symbolizować, że osoba o nich śniąca ma niskie poczucie własnej wartości lub przywiązuje zbytnią wagę do drobiazgów. Śnić się może przyjaźń z myszą (zdobycie przyjaciela), mysz biała (spełnione życie małżeńskie), czarna (zbyt wiele obowiązków) czy szara, uwięziona (spotkają Cię zaszczyty) albo piszcząca - kłopoty finansowe lub ryzyko.

Sennik: wąż

Symbolika węża na ogół ma wydźwięk negatywny. Może oznaczać też pokusę, chęć ulegnięcia czemuś. Może symbolizować fałszywych przyjaciół. Bardzo wiele w interpretacji zależy od kontekstu. Najczęściej śni nam się wąż w ogrodzie, wąż wijący się, wąż martwy lub nawet wąż bez głowy.

wąż martwy - pokonanie nieprzyjaciela, pozbycie się kogoś fałszywego

zabicie węża - dobra perspektywa w sprawach zawodowych i interesach

być atakowanym lub duszonym przez węża - poczucie skrępowania, niemoc, trudność w realizacji celów

Sennik: dziecko

Dziecko we śnie jest symbolem niewinności lub tęsknoty za nią. Może uosabiać też pragnienie bycia wolnym, uciekanie od odpowiedzialności. Często dziecko we śnie uosabia nasze wewnętrzne dziecko i jego pragnienia. Dziecko w brzuchu, chore, płaczące albo w szpitalu czy na rękach - takie sny śnią się nam często. Symbol dziecka nie ma jednoznacznego wydźwięku i może mieć pozytywne jak i negatywne zabarwienie. Ujrzenie dzieci najczęściej jest znakiem pozytywnym, jeśli jdnak widzimy dziecko zmarłe, oznacza to problemy emocjonalne.

karmienie dziecka - możliwa poprawa sytuacji finansowej

dziecko w wózku - stabilność, szczęście, ustabilizowane życie

płacz dziecka - zapowiedź trudnego okresu w życiu

Sennik: pająk

Symbol pająka ma kilka głównych znaczeń. Najczęściej oznaczać może szczęście i pomyślność, więc jest symbolem pozytywnym. Nawet zabicie pająka może mieć dobry wydźwięk, bo związane jest z możliwym sukcesem w jakiejś dziedzinie (choć często jest zapowiedzią przykrości, zawodu czy rozczarowania). Zobaczenie pająka to znak pomyślności. Duży pająk we śnie to wyzwanie, ale podjęcie go może przynieść bardzo wiele dobrego. Ogólnie pająk symbolizuje:

kolorowy pająk - dobre samopoczucie

pająk oswojony, przyjaźnie nastawiony - możliwy sukces w najbliższym czasie

pająk w twoim domu - szczęście

Sennik: buty

Kiedy śnią się nam buty, to najczęściej pamiętamy albo ich kolor - np. czerwony buty, typ - buty na obcasie, kalosze, lub stan - stare, brudne, przemoknięte czy dziurawe. Możemy też mieć świadomość, że są to buty nasze, cudze, buty dziecka czy kogoś z rodziny. Co oznaczają buty w najpopularniejszych snach? Często są związane z seksualnością - np. przymierzanie butów oznaczać może rozbudowane życie erotyczne. Mogą też symbolizować płodność.

obuwie nie do pary - kłótnie z bliskimi, nieporozumienia z partnerem

buty na obcasie - romantyczne chwile. A do tego, jeśli buty są czerwone to może być zwiastun także bogatych erotycznych przeżyć.

dziurawe, zepsute buty - możliwe trudności finansowe

Więcej: