Polskie „Archiwum X". Ten serial ma być hitem

Małgorzata Buczkowska, Paweł Małaszyński, Krzysztof Pieczyński i Marcel Sabat grają główne role w nowym serialu telewizyjnej Dwójki „Komisja morderstw". Serial ma być polską wersją kultowego „Archiwum X". Czy uda mu się zdobyć widownię? Pierwszy odcinek „Komisji morderstw" zostanie wyemitowany już we wtorek 30 sierpnia 2016 o godzinie 21.25. Produkcja w sumie będzie liczyła 12 odcinków. 

Serial przedstawia historię grupy policjantów z Wydziału Spraw Niewyjaśnionych. Kryminalne zagadki z przeszłości wiążą się ze współczesnymi sprawami, plączą losy ludzi, zmieniają bieg historii, by w końcu tajemnice archiwów wyszły na jaw i przewróciły życie niektórych policjantów do góry nogami! Tajemnice dotykają trudnych spraw, np. żołnierzy Niezłomnych, historii Ziem Odzyskanych czy tajemniczych przypadków z czasów II wojny światowej.

- Każda ze spraw jest żmudną rekonstrukcją zatartych śladów dawnych przestępstw, pojedynkiem z ich dzisiejszymi spadkobiercami. Jest także opowieścią o dramatycznych i nieprostych dziejach Wrocławia i Dolnego Śląska - opowiadał o produkcji scenarzysta Krzysztof Kopka.

O czym będzie pierwszy odcinek? 

Podczas kopania fundamentów pod hotel odkryte zostają podziemne magazyny przedwojennej Poczty Głównej. Jedna z przechowywanych przesyłek ma makabryczną zawartość - dwie zmumifikowane główki dziecięce. Śledczy odnajdują odciski palców na wewnętrznej stronie papieru, w który zapakowana była przesyłka. Przedzierając się przez archiwa, ustalają, że ofiarami są dzieci porwane w latach 30. przez Izaaka Silbermanna, któremu udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości.

Gdzie i kiedy oglądać?

Początkowo planowo, by serial leciał na Dwójce. Zdecydowano jednak, że emisją zajmie się Jedynka. „Komisję morderstw" będzie można oglądać we wtorki 21.25 na TVP1. Powtórki na tym samym programie będą leciały w środę o 2 w nocy.

Radio ZET/SI