Rowerzyści na start! Czas przygotować rower do sezonu

Nadeszła wiosna! Czas rozpocząć sezon rowerowy! Ale jak się do niego przygotować? Sprawdźcie, co musicie zrobić zanim wsiądziecie na rower.

Jeśli chce dobrze rozpocząć sezon rowery, musicie się dobrze do niego przygotować. Zanim wsiądziemy na rower, warto dokładnie sprawdzić sprzęt, z którego będziemy korzystać. 

Planujesz niedługo wyprawę rowerową? Pamiętaj, żeby sprawdzić opony, łańcuch i hamulce!

Dobre opony w rowerze

Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze. Dlatego zanim ruszysz rowerem sprawdź jego koła. Najważniejsze, żebyś skontrolował ich ciśnienie i ogólny stan, w jakim są opony. 

Ciśnienie powinno być dopasowane do powierzchni, po której będziemy się poruszać. Na drogi asfaltowe możemy wtłoczyć do opony więcej powietrza. Jeśli wybieramy na przejażdżkę w terenie, to możemy go wprowadzić trochę mniej. 

Sprawdź łańcuch i hamulce!

Bez sprawnego łańcucha daleko nie zajedziemy, dlatego przed jazdą warto go sprawdzić. Najlepiej zacząć od wyczyszczenia i nasmarowania łańcucha. 

Koniecznie sprawdźcie też hamulce, bez nich jazda będzie dość niebezpieczna. W trakcie zimy mogą trochę rdzewieć.  

Przygotuj formę na rower

Jazda na rowerze to sama przyjemność i specjalne przygotowywanie się do niej może wydawać się nieistotne. Prawda jest jednak taka, że o formę trzeba zadbać tak samo, jak o rower. Źle "pedałując" też możemy sobie zrobić krzywdę. Przed zajęciem miejsca na siodełku zróbcie przynajmniej małą rozgrzewkę, a po skończonej jeździe rozciągnijcie mięśnie. 

Rowery miejskie w Polsce

Nie zamierzacie inwestować czasu i pieniędzy we własny rower? Nie ma problemu! W wielu miastach czekają na Was rowery miejskie, które są coraz bardziej popularne. Korzysta z nich już ponad pół miliona zarejestrowanych osób. 

Miejskie jednoślady czekają na Was w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Opolu, Krakowie, Grodzisku Mazowieckim, Konstancinie-Jeziorna, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu. Pamiętajcie, że każdy, kto zarejestruje się w systemie, będzie mógł bez problemów korzystać z rowerów w całej Polsce. 

Cennik wypożyczenia roweru miejskiego różni się w zależności od miasta. Możecie mieć jednak pewność, że nigdzie nie zapłacicie za pierwsze 20 minut jazdy na rowerze. Jeśli oddacie jednoślad przed upłynięciem tego czasu, nie zostanie pobrana żadna opłata. Cennik wypożyczenia roweru w konretnych miastach możecie sprawdzić na stronie Nextbike.

Miłej jazdy! 

Źródło: Nextbike

Więcej: