Polak to pijak i złodziej? Sprawdź, co myślą Brytyjczycy [WIDEO]

Stereotypy o Polakach są zazwyczaj bardzo krzywdzące. Mówi się, że osoby naszej narodowości to złodzieje, którzy lubią napić się drinka. Na YouTubie na kanale SteetTweets opublikowano sondę uliczną, w której reporter pytał Brytyjczyków, co myślą o Polakach. 

Niektóre odpowiedzi były bardzo przewidywalne, nie różniły się od powszechnie znanych stereotypów. Jednak znalazły się i takie, które podbudują niejednego patriotę. 

"

Dużo piją, dużo się biją, ale ciężko pracują - powiedziała jedna z zapytanych kobiet. "

Znana jest opinia, że Brytyjczycy nie lubią naszych rodaków, bo ci zajmują im miejsca pracy. 

"

W tym samym czasie kradną nam pracę i lenią się kradnąc zasiłki. Nie wiem, jak można te rzeczy robić równocześnie. To robi wrażenie - powiedział jeden z przechodniów. 

"

Reporter zapytał spotkane osoby, czy potrafią wymienić polskie potrawy. Większość osób kojarzyło pierogi, bigos i barszcz z uszkami, ale bezapelacyjną sławą cieszyła się polska kiełbasa.

Nas najbardziej zaskoczyła wypowiedź mężczyzny, który bardzo szanuje Polaków.

"

Jeśli chodzi o Polaków, to często się zapomina, że oni byli prawdziwymi bohaterami w wojnie z Niemcami. Oni oddali życie, za nasz kraj. A nie brali nawet udziału w paradzie zwycięzców. Oddawali swoje życie. Dlaczego nie mieliby tu pracować? Są wykształceni i bardzo dobrze pracują. Nie mam z tym żadnego problemu - powiedział mężczyzna.  "

Koniecznie włącz napisy!

Krzywdzące stereotypy?

Walkę ze stereotypami podjęli internauci z PKN Orlen. Stworzyli oni film, który pokazuje osiągnięcia Polaków. „My, Polacy wierzymy, że w niektórych stereotypach tkwi odrobina prawdy” piszą internauci. Zobacz ten wyjątkowo optymistyczny film.

A co Polacy myślą o przedstawicielach innych narodowości? Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło bardzo ciekawą ankietę. Kogo najbardziej lubią? Sprawdź tu.

Radio ZET/MB

Więcej: