Drastyczny film o wypadkach w pracy. Już zawsze będziesz uważał [WIDEO]

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tego dnia upamiętnia się osoby, które zginęły w wypadkach przy pracy lub na skutek choroby zawodowej. 

Eksperci szacują, że co roku 2,3 miliona osób na świecie ulega wypadkom lub zapada na choroby zawodowe. Każdego dnia umiera ponad 6 tys. pracowników. W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku.

Te liczby wiele mówią. Ale bardziej do wyobraźni na pewno przemówi film szkoleniowy, na którym przedstawione są skutki nieprzestrzegania zasad BHP. Obrazy momentami są bardzo drastyczne. Na filmie leje się krew, urywane są palce, miażdżone kończyny. Autorami filmu jest United Safety Council, firma szkoleniowa zajmująca się BHP. Twórcom zależało, żeby zwrócić uwagę na problem lekkomyślności w pracy. 

Film szkoleniowy powstawał w latach 90. Nie zdziwcie się więc jakością czy efektami specjalnymi. Filmy są zrobione w stylu gore, czyli horrorów z dużą liczbą krwi. Sceny są groteskowe, a wypadki momentami przerysowane, wręcz karykaturalne. Reżyserzy stosowali takie zabiegi, żeby mocno zaszokować, a nie tylko przestraszyć. 

Stres dotyka każdego

W tym roku podczas Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy będzie omawiany temat stresu w miejscu pracy. Ten problem zaczyna dotykać coraz większą liczbę osób aktywnych zawodowo. 

Jak można w prosty sposób rozładować stres? W Warszawie powstał „Pokój Furii”, w którym można doszczętnie zniszczyć sprzęt AGD i meble. Redakcja Radia ZET sprawdziła to na własnej skórze

Natomiast w centrum Los Angeles pewna firma postawiła przeszklony kontener, który stał się wybawieniem dla zestresowanych ludzi. Przed wejściem do środka każdy opowiadał przed kamerą o swoich problemach. Nikt nie wiedział, czego może się spodziewać po wejściu do przeszklonego kontenera. Miejsce to wypełniało się małymi kotkami. Czy pomogły w przezwyciężeniu problemów dnia codziennego? 

Radio ZET/MB

Więcej: