Szeryf na polskiej drodze. Kierowca ciężarówki nie lubi jazdy na suwak [WIDEO]

Część polskich kierowców nie stosuje się do zasad kultury jazdy. Niestety brak tej cechy sprawia, że powstają korki. Brakiem zwykłej uprzejmości, a nawet złośliwością popisał się kierowca ciężarówki, który zablokował ruch na zachodniej obwodnicy Poznania.

Na filmie widać część zachodniej obwodnicy Poznania oraz zwężenie na węźle Poznań Zachód. Część kierowców chciała dojechać do końca lewym pasem i na zasadzie tzw. suwaka zająć miejsce na prawym pasie.

Kierującemu ciężarówką najwyraźniej nie spodobał się ten pomysł i postanowił utrudnić przejazd samochodom po lewym pasie. 

Nie od dziś wiadomo, że jazda na tzw. suwak usprawnia ruch w miastach i poza nimi. Stojąc w korku, warto przepuścić inny samochód, dla dobra wszystkich. 

"

Dobra praktyka i kultura kierowców sprawia, że ruch miastach się usprawnia, a prowadzenie pojazdów staje się czymś przyjemnym. Wszyscy policjanci oraz kierowcy życzą sobie, żeby każdy stosował się do ogólnych zasad dobrego wychowania. Nie ma określonych przepisów dotyczących kultury i uprzejmości, ale na pewno stosowanie się do powszechnie przyjętych zasad uszczęśliwi policjantów - powiedziała w rozmowie z RadiemZET.pl nadkom. Iwona Liszczyńska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. 

"

Jak się również okazuje, za takie zachowanie na drodze można dostać mandat. Mamy tu do czynienia z tamowaniem, bądź utrudnianiem ruchu.

"

W tym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem określonym w art. 90 kodeksu wykroczeń oraz w art. 16 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z taryfikatorem za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 150 złotych oraz 2 punkty karne - poinformowała nadkom. Liszczyńska.  "

„Szeryf lewego pasa”

To nie jedyny kierowca, który nie może poszczycić się dobrym wychowaniem. Na wylotówce z Kielc jeden z nich za wszelką cenę nie chciał pozwolić samochodom na lewym pasie dojechać do zwężenia. Przez całą drogę swoim pojazdem zajmował dwa pasy. To właśnie przez takie zachowanie tworzą się korki.

W internecie znajdziemy wiele książkowych przykładów jazdy po drogach wielopasmowych. Niestety, większość pochodzi z zagranicy. Mistrzami w jeździe na suwak są Niemcy. Pewien Polak, zachwycony kulturą jazdy naszych sąsiadów, opublikował w sieci nagranie, które przedstawia niemiecki sposób na korki. Wystarczy obejrzeć i wziąć z Niemców przykład.

Bądź uprzejmy na drodze

Odrobina kultury u kierowców sprawi, że będzie się lepiej prowadziło samochód. W internecie jest wiele przykładów osób, które chętnie pomagają i ustępują innym na drogach.

Rosyjski kierowca czarnego mercedesa chciał zmienić pas. Inny bez wahania postanowił wpuścić przed siebie samochód. Jakież musiało być jego zdziwienie, gdy zobaczył sposób, w jaki kierujący mercedesem wyraził swoje podziękowanie. Całe szczęście, że miał zamontowaną kamerę, która wszystko nagrała. W przeciwnym wypadku trudno byłoby uwierzyć w niecodzienne zachowanie uczestnika ruchu. Na kartce, która pojawiła się w momencie otwarcia bagażnika, napisane było krótkie, lecz bardzo wymowne „dziękuję”. 

Nie tylko takie gesty sprawiają, że dużo przyjemniej się prowadzi samochód. Mamy przykład również z polskich dróg. Zimą we Wrocławiu jeden z kierowców zatamował ruch na kilka minut. Śliska droga sprawiła, że nie mógł ruszyć z miejsca. Kierowcy, którzy utknęli za nim, irytowali się coraz bardziej. Jeden z nich postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i pokazał, na czym polega kultura jazdy. Wysiadł z samochodu i wypchnął auto. Z takich osób należy brać przykład. 

Dobrym wychowaniem i wysoką kulturą na drodze popisał się również mężczyzna, który postanowił uchronić innego kierowcę przed mandatem. Sytuacja ta również miała miejsce zimą. Śnieg na tylnej szybie ogranicza widoczność na drodze. Pewien kierowca chciał uchronić właściciela auta przed mandatem i usunął zalegającą warstwę. Właściciel Peugeota podziękował za ten miły gest „mrugając światłami”.

Jakie zachowania na drogach Was najbardziej denerwują?

Radio ZET/MB

Więcej: