Naukowcy odkryli szósty smak. To przez niego kochamy pizzę

Koło uważane jest za wynalazek wszech czasów, ponieważ umożliwiło stworzenie… pizzy – tak twierdzi każdy, kto lubi pizzę (czyli chyba...każdy). Naukowcy odkryli właśnie szósty smak, czyli smak skrobiowy, odpowiedzialny za miłość do pizzy i innych produktów, które mają w sobie skrobię, czyli chleba, bułek, zapiekanek, ciastek i babeczek.

Podobno to, czym teraz się zachwycamy, było znane już starożytnym Grekom. Piekli oni coś w rodzaju chleba, smarowali go oliwą i czosnkiem i oprószali ziołami. Ale dopiero za sprawą piekarza z Neapolu powstała pizza, którą znamy dzisiaj. Raffaele Esposito położył na placku pomidory, ser mozzarella i bazylię – te trzy kolory miały symbolizować barwy Włoch. W ten sposób powstała margherita, nazwana na cześć królowej Włoch Małgorzaty Saubaudzkiej, w której podkochiwał się piekarz.

Nic dziwnego, że kochamy pizzę – smakuje ona bowiem tak samo dobrze w eleganckiej restauracji, na kanapie przed telewizorem, jedzona sztućcami czy prosto z pudełka. Zawsze i wszędzie!

Szósty smak

Jak donosi Science Alert, badacze przeprowadzili doświadczenie na kilkudziesięciu osobach, które spożywały substancje o różnej zawartości skrobi w swoim składzie.

– Azjaci powiedzieliby, że czują smak podobny do ryżu, biali ludzie opisywaliby go jako chlebowy albo makaronowy. To jak jedzenie mąki – tłumaczy autor badań Juyun Lim.

Obok gorzkiego, słonego, kwaśnego i umami i tłuszczowego mamy więc kolejny szósty już smak – smak skrobiowy. Kto wie czy nie najprzyjemniejszy ze wszystkich?

Radio ZET/SI