TOP 10 najdroższych marek na świecie

Gdyby wszystkie najcenniejsze marki połączyły się w jedną firmę, to jej budżet wyniósłby ponad 1 bilion dolarów. Jeśli ta jedna firma założyłaby państwo, byłby to najbogatszy kraj na świecie. Największe firmy zarabiają ogromne pieniądze, ale które z nich zarabiają ich najwięcej?

W pierwszej 10. rankingu najbogatszych marek, większość stanowią firmy zajmujące się technologią. Dziennikarze Business Insider na podstawie wartości i rozpoznawalności danej marki przygotowali zestawienie najbogatszych firm na świecie.

Kup bilet z Radiem ZET! Wakacje same się nie wybiorą..."

10. Marlboro

Ogromny koncern, który zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych, jest wyceniany na ok. 81 mld dolarów. Tak wysokie miejsce może dziwić, jednak ostatnie wyniki firmy pokazują, że nie znalazła się tu przypadkowo.

Marlboro posiada 43,8% udziału w całym amerykańskim rynku sprzedaży papierosów i wyrobów nikotynowych. W zeszłym roku firma znajdowała się na 13. miejscu najdroższych marek świata.

9. McDonald’s

Firma założona 15 maja 1940 roku w Bernardino w amerykańskim stanie Kalifornia, wyceniana jest na 81 mld. dolarów. Chociaż w zeszłym roku McDolad’s borykał się z wieloma problemami, to nie przeszkodziło mu zajęcie miejsca w pierwszej 10. najdroższych marek.

Eksperci jednak prognozują, że wartość firmy znacząco spadnie pod koniec 2015 roku.

8. Coca-Cola

Firma produkująca popularne napoje gazowane, wyceniana jest na 84 mln. dolarów. Według Business Insider firma bardzo sprawnie dostosowała swoją ofertę do rosnących obaw konsumentów dotyczących zdrowia.

Pomimo lepszych wyników sprzedaży, Coca-Cola straciła w rankingu. W ubiegłym roku firma zajmowała 6. pozycję w zestawieniu.

7. Verizon

Amerykańska firma dostarczająca usługi telekomunikacyjne wyceniana jest na 86 mld. dolarów. Jeszcze w 2014 roku Verizon zajmował miejsce poza pierwszą 10. Tak dobra pozycja jest zasługą sprawnych ruchów jej szefów.

6. AT&T

To jedna z największych amerykańskich firm telekomunikacyjnych. Jej wartość wyceniana jest na 89 mld dolarów. Od maja 2014 roku AT&T zajmuje 23. pozycję największych firm na świecie.

Amerykański gigant ma również udziały w popularnym przedsiębiorstwie UBER, które zajmuje się przewozem osób. Według dziennikarzy Business Insider, w niedalekiej przyszłości AT&T może znaleźć się nawet w pierwszej 3. najbardziej wartościowych korporacji świata.

5. VISA

Marka kojarzona przede wszystkim z kartami płatniczymi, wyceniana jest na 92 mld dolarów. W ubiegłym roku Visa wspólnie z Apple podpisały umowę o współpracy. Dzięki temu w 2014 roku firma zwiększyła swoje przychody o 7,8% w sakli roku.

Pierwsza karta płatnicza na świecie została wydana przez Bank of America w 1958 roku. Pierwszą kartę Visa w Polsce wydał w 1991 roku Bank Inicjatyw Gospodarczych. 

4. IBM

Amerykańskie przedsiębiorstwo, które obecnie oferuje usługi doradcze, informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt, wyceniane jest na 94 mld dolarów. Główną siedzibą IBM jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku.

Firma zanotowała wyraźny wzrost wartości po tym, jak jej właściciele podpisali umowę z Apple. W jej ramach mają być rozwijane biznesowe aplikacje dla popularnych urządzeń marki z nadgryzionym jabłkiem w logo.  

3. Microsoft

Jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologicznej, warte jest 115 mld dolarów. W porównaniu do zeszłego roku, Microsoft zanotował wzrost o jedną pozycję. Spowodowane było to zmianą prezesa, ale również wdrożeniem nowych technologii, które w przyszłości mogą zapewnić firmie czołowe miejsce w rankingu.

2. Google

Firma zajmująca się przede wszystkim branżą internetową, której najbardziej znanym produktem jest wyszukiwarka internetowa, wyceniana jest na 174 mld dolarów. Google w porównaniu z zeszłym rokiem zanotowało spadek o jedno oczko. Wynikało to ze słabego kursu amerykańskiej waluty i słabych notowań firmy na giełdzie.

Amerykański gigant już teraz powoli inwestuje w technologię bezzałogowych samochodów czy rewolucyjnych okularów „Google Glass”. Zdaniem dziennikarzy BI, to z pewnością dobrze wróży na przyszłość.

1. Apple

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która zajmuje się przede wszystkim technologią, wyceniana jest na 247 mld dolarów i jest najdroższą marką na świecie. W ubiegłym roku firma zarządzana przez Tima Cooka, zajmowała 2. lokatę. Jednak premiera najnowszego telefonu pozwoliła awansować na najwyższy stopień podium.

Jeszcze dekadę temu marka nie znalazła dla siebie miejsca w pierwszej 10. Jednak teraz ma bardzo dobrą pozycję, by stać się niedoścignioną firmą przez wiele lat.

 

Źródło: Business Insider

Więcej: