TOP 6 finałowych eurowizyjnych piosenek, które odniosły sukces na świecie

Organizowana corocznie od 1956 roku Eurowizja jest idealnym miejsce na pokazanie swojego wokalnego talentu oraz świetną okazja do tego, aby wypromować swój utwór na długie lata.

Eurowizja budzi wielkie zainteresowanie oraz emocje wśród widzów na całym świecie, nie tylko w Europie. Ten prestiżowy konkurs, który istnieje już od 60 lat, wypromował wiele świetnych piosenek, które słyszymy po dziś dzień w różnych rozgłośniach radiowych.

Oto nasze TOP 6 piosenek, które wygrały (bądź prawie wygrały) na Eurowizji

„Nel blu dipinto di blu“, czyli słynne „Volare“. Utwór zadebiutował w 1958 roku podczas Festiwalu Piosenki Włoskiej, na którym zdobył pierwsze miejsce. W tym samym roku piosenka reprezentowała Włochy podczas 3. Konkursu Piosenki Eurowizji. Włosi ostatecznie zajęli trzecie miejsce, a ich utwór zdobył nagrodę Grammy za rok 1958 w kategoriach: nagranie i piosenka roku.

 „Waterloo“. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA pojechała z tą piosenką na Eurowizję, którą wygrali. „Waterloo“ stało się pierwszą piosenką, która podbiła wszystkie brytyjskie listy przebojów. W 2005 roku ogłoszono, że piosenka „Waterloo“ została oficjalnym przebojem 50-lecia Eurowizji.

W 1997 roku zespół Katrina and the Waves został reprezentantem Wielkiej Brytanii podczas 42. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Love Shine a Light”. Tym utworem ostatecznie wygrał finał i zdobył łącznie rekordową wówczas liczbę 227 punktów od jurorów. Dwa lata później zespół zawiesił swoją działalność.

Piosenka „Fairytale“ Alexandra Rybaka została wydana 12 stycznia 2009. Utwór zwyciężył w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009, który odbywał się w Moskwie.

Bohaterką piosenki Rybaka jest jego była dziewczyna, którą poznał w Barratt Due Institute of Music w Oslo. Podczas konferencji prasowej w maju 2009 wyznał, że inspiracja pochodzi od huldry - stworzenia ze skandynawskiego folkloru, która wabi młodych mężczyzny i przeklina ich na całe życie.

Lena Meyer-Landrut, reprezentując Niemcy z utworem „Satellite”, zwyciężyła podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku. Zdobyła ostatecznie 246 punktów, a utwór stał się pierwszą od 1998 roku zwycięską eurowizyjną piosenką, której udało się odnieść międzynarodowy sukces. Utwór dotarł do pierwszego miejsca list przebojów w sześciu europejskich krajach: Danii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.

Singiel „Euphoria” Loreen został wydany 26 lutego 2012 roku przez wytwórnię płytową Warner Music Sweden. Przebój zajął 1. miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji 2012 w Baku. 23 sierpnia 2013 wokalistka zaśpiewała ten utwór na Sopot Festival podczas koncertu Top of the Top w Operze Leśnej.