Amerykanie oszaleli na ich punkcie. Tęczowe bajgle podbiją świat?

Amerykańskie telewizje śniadaniowe pokazały film o tęczowych bajglach, które piecze mała piekarnia na Brooklynie. Jedno nagranie wystarczyło, by mieszkańcy Nowego Jorku rzucili się na najpiękniejsze (zdaniem wielu Amerykanów) bajgle na świecie. Teraz twórcy kolorowych bułek nie mogą opędzić się od klientów!

Nie dość, że są smaczne, to jeszcze pięknie wyglądają i jak przekonują właściciele piekarni, podnoszą poziom endorfin.

Na filmie możecie zobaczyć, jak powstaje taki tęczowy przysmak. Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że to wyrób spożywczy a nie np. plastelinowy. Właściciel lokalu piecze te przysmaki od 20 lat.

"

Moja praca łączy w sobie pasję i sztukę. Tak powstają tęczowe bajgle – przekonuje właściciel piekarni. "

Nie mamy wątpliwości, że piekarnia Bagel Store wyrobiła sobie najbardziej kolorową „wizytówkę” na świecie.

Słodka zagranica

Tęczowe bajgle z pewnością można zaliczyć do najładniejszych i najbardziej oryginalnych słodyczy na świecie. Bardzo możliwe, że popularnością prześcigną inny amerykański produkt – żelki ze złota i szampana.

Od listopada 2015 roku w Beverly Hills można kupić żelki wyprodukowane na bazie szampana Dom Perignon i 24-karatowego złota! Producentem tych luksusowych żelków jest Sugarfina. Za jedno opakowanie luksusowej linii gumowych misiów klient musi zapłacić… 100 dolarów – w końcu rzadko kiedy może zajadać się szczerym złotem. Myślicie, że warto? Trzeba przyznać, że na spocie promującym żelki wypadają bardzo kusząco.

Hitem w USA zostały także winogrona o smaku waty cukrowej, które we wrześniu 2015 roku wypuściła na amerykański rynek firma Grapery z Kalifornii.

Dobre, bo polskie!

Chwalimy zagraniczne produkty, a tymczasem nasze, polskie, także podbijają zagraniczne rynki.

"

Polskie słodycze cieszą się w Chinach coraz większym uznaniem, podobnie zresztą jak w innych krajach azjatyckich - powiedział dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner. "

Z raportu organizacji wynika, że statystyczny Polak zjada 3 kg słodyczy rocznie. 80 proc. polskiego eksportu słodyczy trafia do Unii Europejskiej, a pozostałymi 20 proc. zajadają się przede wszystkim mieszkańcy Chin i innych krajów azjatyckich oraz krajów arabskich.

Zjedlibyście tęczowe bajgle?

Radio ZET/SJ

Więcej: