Supra - pogromca Porsche 911?

Czwarte pokolenie Toyoty Supry to jeden z najbardziej kultowych samochodów wszech czasów. W przyszłym roku zostanie zaprezentowany przedprodukcyjny model nowej generacji tego auta.

Dowodem na to, że Toyota potrafi robić rewelacyjne supersportowe samochody jest chociażby należący do tej marki model Lexusa – LFA. W specjalnej, półwyczynowej wersji Nurburgring Edition, uzyskał oszałamiająco dobry czas na długiej pętli Nurburgringu, nieprzyzwoicie pokazując środkowy palec takim samochodom jak Dodge Viper ACR, Maserati MC12, Pagani Zonda F Clubsport, Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo, Porsche Carrera GT i KTM X-Bow R.

Koncept FT-1

W zeszłym roku Toyota zaprezentowała koncept o nazwie FT-1 concept, który stanowił nowoczesną interpretację Supry. Według szefa tego koncernu, Tetsuya Tada, przyszłoroczny model będzie kolejnym krokiem na przód do wprowadzenia tego auta do seryjnej produkcji.

Nowoczesna technologia

Nowy model ma być naszpikowany nowoczesną technologią. Jedną z nowinek będzie nowa, sekwencyjna skrzynia biegów. Co ciekawe, producent nie chce stworzyć samochodu, który weźmie udział w szaleńczym wyścigu zbrojeń na konie mechaniczne. Supra ma dostarczać przede wszystkim dużo frajdy z jazdy. Według Tady, nowa Supra ma być wydajniejsza od wielu Niemieckich konkurentów, w tym Porsche 911.

Parametry

W nomenklaturze japońskiego producenta, ich nowy samochód ma być starszym bratem GT86. Został opracowany z BMW, swoimi wymiarami ma przywodzić na myśl „911-stkę”. Nie potwierdzono, jaki silnik będzie napędzać nową Suprę, ale spekuluje się, że może to być 3-litrowa rzędowa szóstka o mocy 335 KM i 450 Nm maksymalnego momentu obrotowego, wspomagana przez silnik elektryczny. Całkowita moc układu ma oscylować wokół 500 KM.

Fani Toyoty mogą mieć nadzieje, że koncept Supry pojawi się w przyszłym roku, a seryjny model trafi do produkcji już w 2017 roku. 

RadioZET/MS

Więcej: