Merkury na tle tarczy słonecznej. Jak NIE patrzeć w niebo?

9 maja o godz. 13.12 rozpoczął się tranzyt Merkurego na tle tarczy słonecznej. To prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2016 roku. Jak obserwować to zjawisko, żeby nie uszkodzić sobie wzroku? 

Kilkanaście minut po godz. 13 Merkury ustawił się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Oznacza to, że najmniejsza planeta układu słonecznego pojawiła się na tle naszej dziennej gwiazdy. Maksimum tranzytu nastąpiło o godzinie 16.56, a zjawisko zakończyło się o 20.41. Następna taka okazja dopiero za 16 lat

Jak nie obserwować tranzytu Merkurego?

Jak obserwować zjawisko, żeby trwale nie uszkodzić wzroku? Z takim pytaniem zadzwoniliśmy do Tomasza Rożka, fizyka i prowadzącego fanpage na Facebooku „Nauka. To lubię”. 

"

Trzeba zaznaczyć, że zjawiska nie będzie można obserwować gołym okiem. Merkury jest za małą planetą, żeby można było ją dostrzec bez lornetki czy teleskopu. Jeśli mamy taki przyrząd w domu, to zabezpieczmy się w filtry. Często podczas takich okazji rozdawane są kartonowe okulary ze specjalną folią, która zabezpieczy nasz wzrok - powiedział Tomasz Rożek.  "

Takim filtrem nie może być płyta CD czy zdjęcie rentgenowskie.

Mam okulary lub inny filtr. Co dalej? 

"

Filtr musi się znaleźć na początku drogi optycznej. Podkreślam, nie wolno założyć takich okularów na nos i potem patrzeć przez lornetkę i teleskop. Filtr nie utrzyma tak silnej wiązki światła. Zakładamy go na początek lornetki czy teleskopu i dopiero wtedy zerkamy przez przyrząd. Wcześniej upewnijmy się, że folia całkowicie przykryła szkła - wyjaśnia naukowiec. "

Dlaczego patrzenie gołym okiem może być tak niebezpieczne?

"

Można przywołać odpowiednie doświadczenie. Na pewno każdy nie raz widział, jak światłem i lupą można wypalić dziurę w kartce papieru. To samo mogłoby się stać z naszym wzrokiem. Lornetka czy teleskop jeszcze mocniej skupiają wiązkę światła. W najlepszym wypadku, jeśli spojrzelibyśmy bez odpowiedniego zabezpieczenia, możemy poparzyć nasze oczy. Ale grozi nam również trwałe uszkodzenie wzroku i ślepota do końca życia - ostrzega Rożek.  "

Transmisja online

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik z tej okazji prowadził transmisję na żywo na Youtubie. Jest to chyba najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszych oczu. 

Uważajcie na swoje oczy!

Radio ZET/MB