Sezon na truskawki w pełni. Zobacz, jak sprawnie i szybko je obrać

Truskawki to doskonały smak i zapach, który zaczyna się pod koniec maja. Dlatego postanowiliśmy pokazać Wam, jak w bardzo prosty sposób można obrać je z nielubianych szypułek.

Tak naprawdę, to dzięki szypułkom truskawki zachowują swoją świeżość o wiele dłużej, lecz nie zaleca się, aby trzymać je w lodówce więcej niż dwa dni. Po takim czasie robią się miękkie, przez co ciężko jest je obrać.

Klasycznym sposobem obierania tych pięknych czerwonych owoców jest wykręcanie szypułki. I niestety wiążę się to z tym, że przy takiej metodzie sok z truskawek zaczyna pojawiać się między paznokciami, a przez następne pół dnia walczymy, z tym, aby go zmyć. O nieprzyjemnym i piekącym bólu już nie wspominamy.

Żeby tego uniknąć i w pełni cieszyć się z truskawek, zalecamy skorzystać z pewnej metody, która nie dość, że jest szybka, to jeszcze bezbolesna!

Szybkie obieranie ananasa

Ten żółty, słodki owoc nie tylko jest genialny w smaku, ale także świetnie się sprawdza przy odchudzaniu, gojeniu ran i w leczeniu infekcji układu oddechowego. Mimo tylu zalet tego tropikalnego owocu, to nieźle potrafi przyprawić nas o ból głowy, tym, że tak ciężko go obrać.

Na szczęście są ludzie, dzięki którym ten letni sezon stanie się da wielu z nas prostszy. Uwierzcie, że dobre pokrojenie tego tropikalnego owocu jest równie proste. Uwierzcie i poznajcie mistrza w obieraniu ananasa.   

Radio ZET/TP

Więcej: