Co się dzieje z uczestnikami „Idola"?

Choć od premiery pierwszej edycji programu „Idol" minęło już prawie piętnaście lat, wielu widzów wciąż z nutką nostalgii wspomina muzyczne zmagania najbardziej znanych uczestników programu. Jak finaliści „Idola" radzą sobie na rynku teraz? Kto dalej marzy o karierze muzycznej, a kto zupełnie zrewidował swoje życiowe plany?

Program „Idol" jest jednym z najbardziej znanych programów rozrywkowych na świecie. W Polsce pierwsza edycja wystartowała w styczniu 2002 roku, a ostatnią – czwartą widzowie Polsatu mieli szansę oglądać w 2005 roku. To właśnie tutaj karierę zaczęli: Ania Dąbrowska, Monika Brodka czy Krzysztof Zalewski. I to właśnie od „Idola" zaczęła się wielka medialna przygoda Kuby Wojewódzkiego.

Pierwsza edycja show cieszyła się wielką popularnością. Zwyciężyła ją siedemnastoletnia wówczas Alicja Janosz. Debiutancka płyta nastolatki ze Pszczyny ukazała się na rynku w listopadzie 2002 roku. Alicja Janosz zdobyła szczyty list przebojów, choć nie rozkochała w sobie krytyków. Piosenki „Zbudziłam się" i „Zmień siebie" nuciła cała Polska.

Czym dziś zajmuje się Alicja Janosz? Okazuje się, że wciąż marzy o karierze muzycznej. W kwietniu tego roku wydała płytę „RetroNowa". Alicja opiekuje się także uroczym synkiem Tymkiem, a swoje życie chętnie pokazuje w mediach społecznościowych.

Drugie miejsce w pierwszej edycji „Idola" przypadło Ewelinie Flincie. Dziewczyna miała hippisowskie korzenie i uwielbiała występować na festiwalach. Jej debiutancki album „Przeznaczenie", wydany w 2003 roku, niecałe pół roku po premierze pokrył się złotem. Piosenka „Żałuję" utrzymywała się na listach przebojów przez kilka miesięcy, a refren do dziś bez problemu potrafi powtórzyć większość dorosłych Polek. Flinta marzyła o karierze światowej. Międzynarodowej publiczności dała się poznać podczas Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Pierwszy raz w 2004 roku – wystąpiła wówczas z piosenką „Żałuję” – i ponownie w 2008, kiedy w duecie z Łukaszem Zagrobelnym wykonała piosenkę „Nie kłam, że kochasz mnie”. Ewelina wciąż nagrywa, koncertuje i chętnie pomaga potrzebującym – bierze udział w wielu projektach charytatywnych.

Trzecie miejsce w programie wywalczył przystojny Szymon Wydra. W długowłosym rockmanie z Radomia kochała się cała Polska. W 2005 roku na czele zespołu Carpe Diem wydał album „Bezczas". W maju 2007 roku Wydra wystąpił w programie „Jak oni śpiewają" razem z Marzeną Kipiel-Sztuką. W sierpniu pojawił się w półfinale programu Sopot Festival. Startował z piosenką „Gdzie jesteś dziś". W 2015 roku dał koncert w Gdańsku na imprezie z cyklu Lato ZET i Dwójki. Razem z nim na scenie oglądaliśmy m.in. Perfect, Andrzeja Piasecznego oraz Kasię Popowską. W styczniu 2016 roku Szymon Wydra po raz drugi został ojcem. Muzyk wciąż koncertuje po całej Polsce z zespołem Carpe Diem.

Miejsce tuż za podium w pierwszej edycji „Idola" zdobyła Gosia Stępień. Kilka lat po zakończeniu przygody z show Polsatu wzięła udział w programie „Bitwa na głosy", w którym brała udział w drużynie Natalii i Pauliny Przybysz. W 2007 roku Małgorzata zaśpiewała gościnnie na płycie Yugopolis. 

Finałową piątkę zamknął Tomek Makowiecki. Tomek ma muzyczne korzenie – jest synem Lecha, wokalisty i założyciela grupy Zayazd oraz Bożeny – wokalistki zespołu. Muzyk bierze udział w wielu projektach. W sierpniu tego roku zagra razem z Danielem Bloomem na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W 2008 roku Makowiecki wziął ślub z Reni Jusis. Para doczekała się dwójki dzieci – Gai (ur. 2012) i Teofila (2010).

W pierwszej edycji „Idola" wzięli udział także: Paweł Nowak, Patrycja Wódz, Anna Dąbrowska, Michał Zawitkowski oraz Jakub Rutnicki. 

Paweł Nowak próbował zrobić karierę z zespołem Za Friko, ale ostatecznie zniknął z mediów. W internecie można znaleźć jeszcze jego piosenkę „Kocham i wiem" z 2008 roku. Piękna Patrycja Wódz po programie próbowała swoich sił jako wokalistka (zespół Queens) i tancerka. Dziś jest mężatką i prowadzi własną firmę. Anny Dąbrowskiej miłośnikom muzyki nie trzeba przedstawiać. Piosenkarka nagrała sześć albumów i właściwie każdy z nich zdobył uznanie publiczności i krytyków. Jako trenerka wzięła też udział w pierwszej edycji programu „Voice of Poland". Michał Zawitkowski  szybko zniknął z polskiego show-biznesu. Przeprowadził się do Kalifornii. W Berkeley pracuje w firmie szkolącej menedżerów. Zaskakująca może być kariera Jakuba Rutnickiego, który pożegnał się z programem jako pierwszy. Po programie ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zajął się polityką. Z ramienia Platformy Obywatelskiej był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Redakcja ZET/IŚ

Więcej: