Wataha wilków uwieczniona przez fotopułapkę. Pięć osobników zbliżyło się do kamery [WIDEO]

Fotopułapka w Bieszczadach zarejestrowała watahę wilków. Zwierzęta były bardzo ciekawskie i podeszły pod samą kamerę. 

Na Facebooku „Dzień Dobry Bieszczady” opublikowano niesamowity film. Widać na nim watahę wilków, które krążą po leśnej polanie. Zwierzęta te bardzo rzadko spotyka się je w polskich lasach. Na nagraniu widać przynajmniej pięć osobników.

Zwierzęta te są bardzo płochliwe i mają doskonały węch, z daleka wyczuwają zapach człowieka. Dlatego tak trudno obserwuje się je na wolności.

Wilk w Polsce jest pod ścisłą ochroną. Nie można ich zabijać, ani płoszyć.

Wilki w polskich lasach

Nad bezpieczeństwem wilków czuwają m.in. lubuscy drogowcy. W styczniu ustawili oni osiem znaków ostrzegawczych z wizerunkiem tego zwierzęcia. Pojawiły się m.in. w gminie Gozdnica, Wymiarki i Przewóz. Według przyrodników na tym obszarze żyje od jednej do dwóch watah, czyli grup rodzinnych tych zwierząt. Tablice ostrzegają kierowców przed wilkami, które mogą wbiec na jezdnię. Pomysł ustawienia takich tablic spowodowany był wieloma wypadkami z udziałem tych zwierząt. 

W ostatnim czasie wilki pojawiły się również w województwie świętokrzyskim. W gminie Kluczewsko na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego w okolicach miejscowości Dobromierz, Jeżowiec i Kowale zaobserwowano dwa wilki. Ostatni raz widziano je tam w 2007 roku. 

Najnowsze szacunki mówią, że na terenie naszego kraju żyje około 1000 osobników. 

Radio ZET/MB

Więcej: