Polski film na krótkiej liście do Oscara

Polski krótkometrażowy film dokumentalny „Więzi" trafił na krótką listę kandydatów do oscarowej nominacji. Pięć spośród dziesięciu ogłoszonych tytułów będzie miało już w lutym przyszłego roku szansę na zdobycie słynnej statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

„Więzi" w reżyserii Zofii Kowalewskiej przedstawiają historie  Barbary i Zdzisława – małżeństwa z Krakowa, które obchodzi  45. rocznicę wspólnego życia, i mimo trudnej przeszłości, razem spędza starość. „Więzi" zdobyły w tym roku trzecią nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz nagrodę Jantar 2016 za Najlepszy Film Dokumentalny w Konkursie Krótkometrażowym podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film".

89. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego 2017 roku.

Inne filmy, które mają szansę na nominację za 2016 rok, to: „Brillo Box", „Extremis", „4.1 Miles", „Frame 394", „Joe's Violin", „The Mute's House", „The Other Side of Home", „Watani: My Homeland" oraz „The White Helmets". O tym, które z tych obrazów zostaną nominowane do Oscara w kategorii „krótkometrażowy film dokumentalny", dowiemy 24 stycznia 2017.

Radio ZET/SI