„Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem” – obsada, odcinki, sezony

„Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem” – streszczenie, obsada, o której i gdzie oglądać kolejne odcinki, kiedy 2 sezon? Vademecum fana serialu!

Turecki serial „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem” jest kontynuacją hitowej produkcji telewizyjnej „Wspaniałe Stulecie”, której cztery sezony emitowane w Polsce na TVP 1 spotkały się z ogromnym zainteresowaniem widzów. 312 odcinków śledziły rekordowe rzesze wiernych fanów. Nic dziwnego, że tuż po zakończeniu emisji (ostatni odcinek wyemitowano 12 kwietnia 2016 roku) nastąpiła premiera kontynuacji serialu: „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem”. Bohaterką jest Kosem – niewolnica wysłana do haremu Ahmeda I, która staje się jedną z najpotężniejszych kobiet w Imperium Osmańskim.

Premiera serialu na TVP 1 nastąpiła 25 kwietnia 2016. Oryginalnie sezon 1 serialu liczy 30 odcinków trwających 120-150 minut, dlatego w Polsce podzielono je na krótsze epizody. Stąd „Wspaniałe Stulecie: Kosem” – jak mówią skrótowo wielbiciele serialu – w Telewizji Polskiej 1 liczy aż 84 odcinki. Zakończenie pierwszej serii planowane jest na koniec września 2016.

Wielki test wiedzy - sprawdź, co pamiętasz z pierwszego sezonu Sułtanki Kosem. Rozwiąż QUIZ!

„Wspaniałe Stulecie: Kosem” – odcinki pierwszej serii

Każdy z odcinków serialu pełen jest niespodziewanych zwrotów akcji oplecionych w intrygę. Wszystko dzieje się na dworze księcia Ahmeda, praprawnuka Sulejmana Wspaniałego, który w wieku 13 lat obejmuje władzę. Będąc u swojej babki zostaje zauroczony pięknem tajemniczej dziewczyny z portretu. Wkrótce ta zostaje sprowadzona do Konstantynopola… Serial „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem” opowiada historię tytułowej kobiety, która z niewolnicy staje się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Imperium Osmańskim.

Streszczenie

1603r. Ahmed, syn Mehmeda III, zostaje niespodziewanie sułtanem, wcześniej panicznie bał się ojca, więc wezwanie do komnaty umierającego padyszacha nie zapowiadało niczego dobrego, a jednak w obliczu upadku dynastii zostaje sułtanem, władzę przekazuje mu Safiye, jego babcia. Wkrótce do pałacu trafia córka greckiego kupca Enzo, Anastasia, porwana o haremu na rozkaz sułtanki Safiye. Gdy próbuje uciec z rąk porywaczy natrafia na Iskendera, poborowego z Austrii, chłopak obiecuje jej pomoc.

Nie wszyscy dobrze przyjmują młodego sułtana, szczególnie bracia Sahin i Mehmed Giray, którzy planują przejąć tron osmański, dodatkowo Mehmed darzy uczuciem Fahriye, ciotkę sułtana, który oszczędza swego brata Mustafę ku zadowoleniu macochy. Halime próbuje uciec z synem, bo nie wierzy w dobre intencje pasierba, łapie ich Sahin. Ahmed wydaje wyrok na Mustafę, lecz go cofa. Między Handan a Safiye trwa walka o władzę. Padyszach dowiaduje się, że jego ojciec nie zmarł śmiercią naturalną, głównemu medykowi każe wszcząć śledztwo.

W międzyczasie Anastasia odkrywa przypadkiem tajemniczy ogród, w którym Ahmed przedstawia się jej jako Bahti. Dziewczyna trafia do alkowy, do niczego jednak między nią a sułtanem nie dochodzi. Po tym trafia na piętro faworyt. Po rozmowie z Mahfiruz, tancerką, której nie przyjął Ahmed dziewczyna znów trafia na dolne piętro. Wkrótce do alkowy Ahmeda trafia Mahfiruz i zaczyna się panoszyć. Między nią a Greczynką wybucha bójka, ukarana zostaje oczywiście ta druga, gdyż sułtanka matka wie, że stoi za nią Safiye, która zmieniła jej imię na Mahpeyker. Dziewczynie grozi śmierć, ale w ostatniej chwili ratuje ją Ahmed.

Janczarzy buntują się, nie dostali bowiem bakszyszu z okazji wstąpienia władcy na tron. Safiye zgadza się pomóc wnukowi, ale chce mieć pewność, że nie wygna jej do pałacu Łez. Wkrótce otrzymuje pokwitowanie, że nie opuści pałacu. Sułtan czyni Dervisha Agę głównodowodzącym floty, a Safiye próbuje zaaranżować jego małżeństwo ze swoją córką Fahriye. Dervish zgadza się.

Do alkowy padyszacha trafia Rasha Hatun, która zachodzi w ciąże. Iskender pojedynkuje się z Ahmedem, sułtan przegrywa, janczar ma być skazany na śmierć. Padyszach mu wybacza pod warunkiem, że będą trenować razem. Anastasia zostaje oszpecona przez Sayeste, koleżankę Mahfiruz. Mehmed Giray zostaje przyłapany z Fahriye podczas schadzki. Czeka go kara śmierci...

Za przygotowanie streszczenia serii odpowiada fanklub fanów serialu "Wspaniałe  Stulecie".

Obsada serialu

W obsadzie serialu „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka kosem” trudno szukać aktorów poprzedniej produkcji, bo przecież akcja dzieje się lata później. W głównej roli występują: Anastasia Tsilimpiou, Güneş Şensoy i Beren Saat jako Sułtanka Kosem oraz Ekin Koç jako Sułtan Ahmet. Pełną obsadę znaleźć można m.in. na oficjalnej stronie internetowej serialu.

„Wspaniałe Stulecie: Kosem” – sezon 2. Kiedy premiera w Polsce?

Jak do tej pory, wszystkie sezony „Wspaniałego Stulecia” emitowane były w polskiej telewizji z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Nie inaczej będzie prawdopodobnie także z 2 sezonem „Kosem”. Premiera w Turcji zaplanowana jest już na wrzesień 2016, jednak możemy się spodziewać, że w Polsce pierwszy odcinek 2 serii serialu „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem” zobaczymy dopiero na początku 2017 roku.

Sułtanka Kosem: ostatni odcinek 84

Co wydarzy się w ostatnim odcinku, którego emisja już 28 września? Sprawdźcie w specjalnym materiale: Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem" - odcinek 84

„Królowa jednej nocy” zamiast serialu „Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem”

Już wiemy, że "Sułtankę kosem" zastąpi kolejny turecki serial - "Królowa jednej nocy". Produkcja emitowana będzie na TVP 1 od poniedziałku do piątku o godzinie 18.30. Każdego dnia można ponadto zobaczyć powtórkę poprzedniego odcinka.

Więcej: