Polacy na Eurowizji. Przeżyjmy to jeszcze raz… [WIDEO]

Konkurs piosenki Eurowizja co roku budzi ogromne zainteresowanie wśród polskich widzów i miłośników muzyki. Szczególnie, gdy na scenie prezentują się rodzimi wykonawcy. Przypomnijmy sobie sukcesy i porażki naszych reprezentantów.

Występy Polaków na Eurowizji rozpoczęły się od mocnego uderzenia. W 1994 roku, kiedy po raz pierwszy Polska wzięła udział w konkursie, zaśpiewała Edyta Górniak. Piosenka „To nie ja”, napisana przez Jacka Cygana, tak spodobała się europejskim widzom, że finalnie dała Polsce 2. miejsce, co jest do tej pory największym sukcesem naszego kraju.

W 1995 roku na Eurowizję pojechała Justyna Steczkowska z piosenką „Sama” napisaną przez Mateusza Pospieszalskiego i Wojciecha Waglewskiego. Nasz udział zakończyliśmy na 18. miejscu.

Rok 1996 to szansa dla Kasi Kowalskiej i jej piosenki „Chcę znać swój grzech”. Sukcesu znów nie było - Polska zajęła 15. miejsce.

Rok później na eurowizyjnej scenie pojawiła się Anna Maria Jopek z piosenką „Ale jestem”. W finale w Dublinie zajęliśmy dobre, 11. miejsce.

W 1998 roku już nie było tak dobrze. Na Eurowizję pojechał zespół Sixteen z piosenką „To takie proste”. Sukcesu nie było - dziewczyny zajęły 17. miejsce.

Podobnie było w roku 1999. Na Eurowizję wysłaliśmy Mieczysława Szcześniaka i kompozycję Seweryna Krajewskiego „Przytul mnie mocno”. 18. miejsce w finałowej klasyfikacji było dalekie od oczekiwań.

Po roku nieobecności (po słabym wyniku Szcześniaka), powróciliśmy na Eurowizję w 2001 r. Wówczas naszym reprezentantem był Andrzej Piaseczny. Zaśpiewał piosenkę napisaną przez Roberta Chojnackiego. Zajął 20. miejsce, przez co czekała nas kolejna nieobecność w konkursie.

W 2003 roku po raz pierwszy zorganizowano krajowe eliminacje do konkursu. Ich zwycięzcami zostałą grupa Ich Troje z nagraniem „Keine Grenzen - żadnych granic”. Patrząc na poprzednia lata, można mówić o sukcesie - Michał Wiśniewski z zespołem dał Polsce 7. miejsce.

2004 roku znów bez sukcesu. Po krajowych eliminacjach na Eurowizję pojechał zespół Blue Cafe z piosenką „Love Song”. Widzowie jej nie pokochali, przez co zakończyliśmy konkurs na 17. miejscu.

2005 rok to czas na Ivana i Delfina. I znów sukcesu nie było. Nie było nawet finału. Zespół wystąpił w półfinale z piosenką „Czarna dziewczyna" i nie zdołał awansować do najważniejszej części konkursu.

W roku 2006 po raz kolejny na Eurowizję pojechał Michał Wiśniewski. Piosenka „Follow my heart” nie podbiła serc widzów i nie awansowała do finału konkursu.

2007 rok to szansa dla zespołu Jet Set. Szansa niewykorzystana, bo utwór „Time to party” okazał się niewystarczająco dobry, przez co znów nasz reprezentant nie awansował do finału konkursu.

Sytuacja zmieniła się w roku 2008, kiedy to po raz pierwszy od 2004 roku reprezentant Polski wystąpił w finałowym etapie. Isis Gee zaprezentowała piosenkę „For Life”. W finale Polska zajęła przedostatnie, 24. miejsce.

W roku 2009 naszą reprezentanką była Lidia Kopania, która zaśpiewałą piosenkę „I don’t wanna leave”. Szału nie było - znów nie zakwalifikowaliśmy się do finałowego etapu.

Podobnie było w latach 2010 i 2011, kiedy to najpierw Marcin Mroziński z piosenką „Legenda”, a następnie Magdalena Tul z utworem  „Jestem”, nie zdołali awansować do najważniejszego etapu widowiska.

W latach 2012 i 2013 Polska nie występowała w konkursie Eurowizji.

Pojawiliśmy się tam dopiero w roku 2014 za sprawą Donatana i Cleo i ich piosenki „My, Słowianie”. Utwór ten zajął 14. miejsce w finałowym konkursie.

Monika Kuszyńska była reprezentantką Polski w roku 2015. Zaśpiewała piosenkę „In the name of Love”. Udało jej się dostać do finału, w którym zajęła 23. miejsce.

Rok 2016 to wielkie nadzieje związane z Michałem Szpakiem i jego piosenką „Color of Your Life”. Jak pójdzie naszemu reprezentantowi? Wszyscy trzymamy bardzo mocno kciuki za Michała, a nagrania z prób i reakcje zagranicznych widzów pokazują, że możemy mieć sporo powodów do radości.

Radio ZET/MK

Więcej: