ZAiKS domaga się milionów od organizatorów ŚDM

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS domaga się od Komitetu Organizacyjnego ŚDM opłat za publiczne wykonywanie utworów podczas spotkania młodych w Krakowie. To może oznaczać wydatek rzędu kilku, a może nawet kilkunastu milionów złotych – – mówi ks. Adam Parszywka z KO ŚDM. Obie strony liczą jednak na porozumienie. Czy uda się je uzyskać?

Organizatorów Światowych Dni Młodzieży muszą uporać się z poważnym finansowym problemem. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, stowarzyszenie ZAIKS, zajmujące się prawami autorskimi twórców, żąda teraz ogromnych opłat. A podczas Festiwalu Młodych i uroczystości religijnych na Błoniach i w Brzegach wystąpiło ponad trzystu wykonawców.

Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny ZAIKS-u, poinformował Polską Agencję Prasową, że lada dzień ma być zawarte porozumienie, zgodnie z którym do 19 sierpnia zostaną wyjaśnione wszelkie kwestie dotyczące praw autorskich w przypadku wydarzeń artystycznych ŚDM, innych niż uroczystości religijne. – ZAiKS jak zwykle w takich sytuacjach postępuje życzliwie – – podkreślił.

Czy zwaśnionym stronom uda się uzyskać porozumienie?

Radio ZET/PAP/SI