Maszyny zastąpią człowieka?

Współcześnie coraz częściej pracę ludzkich rąk zastępują roboty. Prognozy społeczne pokazują, że już za 10 lat nowe technologie przejmą aż 30 proc. czynności, za które obecnie odpowiada człowiek. Które zawody wkrótce mogą być zastąpione przez roboty?

Oto Top 5 zawodów, które są zagrożone odejściem do lamusa.

1. Farmaceuci niepotrzebni do sprzedaży leków

Choć ich zawód wymaga precyzji i ogromnej wiedzy, to okazuje się, że farmaceutów mogą zastąpić maszyny. W centrach medycznych Uniwersytetu Kalifornijskiego funkcjonują dwie apteki, w których leki wydają maszyny. Roboty dostają recepty automatycznie od lekarzy, a następnie przekazują leki pacjentom. W 2012 roku w San Francisco wydano w ten sposób 350 tysięcy lekarstw.

2. Analitycy wyręczani przez nowe programy

Okazuje się, że nowe technologie są w stanie zastąpić analityka, który skrupulatnie sprawdza liczne dane czy algorytmy. Popularnym zjawiskiem stają się tzw. robodoradcy, czyli zautomatyzowane serwisy wyręczające pracowników.

3. Dziennikarze zastąpieni przez maszyny

Może wydawać się to absurdalne, lecz przeprowadzono już liczne próby, które pokazują, że zawód dziennikarza może być w pewnych przypadkach zastąpiony przez maszyny. Technologia "Narrative Science" generuje historie w języku angielskim, które mogą być publikowane przez wydawcę. Ten sposób wykorzystują niektóre amerykańskie redakcje sportowe, a nawet Los Angeles Times. Co ciekawe, w 2014 roku Associated Press przeprowadziło eksperyment z zastosowaniem zautomatyzowanego reportera, który okazał się ogromnym sukcesem.

4. Kurierzy i listonosze wyparci przez drony

Listonosze mają zdecydowanie mniej pracy niż jeszcze 10 lat temu, ponieważ dzisiejsza poczta przesyłana jest głównie elektronicznie. Obecnie trwają projekty nad powstaniem maszyn do dostarczenia przesyłek. Amazon Air Prime wykorzystuje do tego popularne drony. Firma FedEX zapewnia, że do 2020 roku będzie miała centrum pilotowe, które także oprze się na pracy setki dronów.

5. Kierowcy kontra samojeżdżące maszyny

Największe koncerny świata dążą do zastosowania techniki samojeżdżących samochodów. Tę technologię rozwija także Google. Pierwsza wersja takich pojazdów może powstać za około 5 lat.

 

źródło: Forbes/Businessinsider

Więcej: