Co wspólnego mają ze sobą Zimna Wódka, Dupa Słonia i Grzeczna Panna?

Język polski to z pewnością jeden z najtrudniejszych i zarazem najbardziej kreatywnych języków świata. A dlaczego? 

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wybieramy się na wycieczkę, przemierzamy nasz cudowny kraj, aż tu nagle natykamy się na Dupę Słonia. Taką nazwę posiada skała, która została zbudowana z jurajskich wapieni. Dupa Słonia leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładniej w Dolinie Będkowskiej, w gminie Wielka Wieś w województwie małopolskim.

Ta oryginalna nazwa została nadana przez wspinaczy w latach 70. XX w. Głównym powodem utworzenia tej nazwy jest jedna z najtrudniejszych i najbardziej ekstremalnych wówczas dróg wspinaczkowych. Z upływem czasu, nazwa Dupa Słonia przyjęła się do tego stopnia, że wykluczyła starą nazwę Zamczysko.

Kontynuujemy wycieczkę, podziwiamy piękne widoki, aż tu nagle... Grzeczna Panna. Hmm… Ale czy na pewno?

Grzeczna Panna to nic innego, jak piękna i malownicza polska wieś, która jest położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin. W latach 1950-1998 Grzeczna Panna administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Skoro wycieczka, to przydałoby się coś zimnego do picia, prawda?

Zimna Wódka to kolejna malownicza i historyczna wieś w Polsce, która położona jest w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Ujazd. W Zimnej Wódce mieszka ok. 800 osób. W latach 1945–1954 miejscowość była siedzibą gminy Zimna Wódka. Od 1950 roku Wódka należy do województwa opolskiego. Ta oryginalna i zabawna nazwa miejscowości pochodzi od wyrażenia „zimna woda”.

No dobrze. Po zimnej wódce stwierdzamy, że fajnie byłoby wpaść do Ziomka, czyli do następnej Polskiej malowniczej i przepięknej wsi. Ziomek położony jest w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, a dokładniej w gminie Baranowo.

Po spotkaniu z przyjacielem, stwierdzamy, że czas powoli kończyć tę wycieczkę. Nic dziwnego, w końcu został nam Ostatni Grosz, czyli piękna, polska osada, która znajduje się w woj. wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Zduny.

fot. Grzegorz Dengusiak/www.zduny.pl

A Wy? Jakie znacie miejscowości o śmiesznych nazwach? :)

Więcej: