Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudują górę, która będzie wywoływać deszcz

Zjednoczone Emiraty Arabskie cierpią z powodu braku opadów deszczu. W związku z tym władze kraju wpadły na oryginalny pomysł – chcą wybudować sztuczną górę, generującą deszczowe chmury.

Głównym założeniem władz Emiratów Arabskich jest to, aby odtworzyć warunki atmosferyczne, które panują w Walii. Zimą ubiegłego roku w państwie leżącym nad Morzem Irlandzkim, a dokładniej w miejscowości Eglwyswrw zanotowano, że opady deszczu trwały tam aż 85 dni! To właśnie ta informacja zaintrygowała i bardzo zaciekawiła władze ZEA.

ZEA aktualnie jest we wczesnej fazie tego oryginalnego projektu, który będzie miał na celu zmaksymalizowanie opadów deszczu. A gdzie stanie taka góra? Tego jeszcze nie wiemy, ale University Corporation for Atmospheric Research ściśle współpracuje z ZEA. Amerykanie mają zaprojektować górę, a w szczególności jej nachylenie oraz wysokość. A wszystko to, aby ustalić, co najbardziej przyczyniłoby się do wywołania jak największych opadów.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chcą także dodatkowo użyć specjalnej techniki zasiewania, która doprowadzi do maksymalnego wytrącania wody. Działanie to polega na wstrzeleniu w chmury chlorku potasu, chlorku sodu oraz magnezu. Dzięki temu para wodna zamienia się w ciecz – wyjaśnia arabianbuisness.com

To nie będzie pierwszy tego typu wydatek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraj w 2015 roku wykosztował się i wydał 558 tys. dolarów na wyżej wspomniane zasiewanie. Szacuje się, że obecny pomysł i transformacja warunków atmosferycznych będą kosztować kraj o wiele więcej.

To nie koniec dziwnych projektów

Jeśli ktokolwiek posiada lęk wysokości, to z pewnością nie polubi tej atrakcji. Chińczycy wybudowali szklany most, który został zawieszony aż 300 metrów nad ziemią! To powalające dzieło powstało w miejscowości Zhangjiajie w południowo-wschodnich Chinach. 

Projekt ten miał być największą atrakcją turystyczną w Chinach, lecz nie zdążył nacieszyć się swoją sławą. Jedna z turystek, podczas spacerowania po tym architektonicznym cudzie, spanikowała jak zobaczyła, że jego fragment jest pęknięty. Na szklanej atrakcji zapanował krzyk, panika i doszło do przepychanek. Wystraszeni turyści w biegu opuścili szklane dzieło. 

Szklany most miał być gratką nie tylko dla fanów ekstremalnych widoków. Inżynierowie przewidywali wiele eventów, jakie można byłoby na nim zorganizować. W planach było m.in. ogarnięcie paru pokazów modowych, a także stworzenie specjalnej platformy do skakania na bungee.

Więcej: