Trudno uwierzyć, ale te dwa klocki są identyczne. Jak to możliwe?

Dziennikarz BBC opublikował na Twitterze krótki film. Są na nim dwa elementy do zabawkowej kolejki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jeden klocek znacznie różni się od drugiego. W rzeczywistości są one takie same, a wyjaśnienie tkwi w naszej psychice.

Marc Settle - jak co wieczór - bawił się ze swoim dzieckiem. Tym razem dziennikarz pełnił rolę budowniczego torów do kolejki, która kierowana była przez jego pociechę. Był jednak pewien szczegół, który bardzo zainteresował mężczyznę.

Settle chwycił za telefon i nagrał złudzenie optyczne. Film opublikował na Twitterze wywołując tym samym dużą dyskusję wśród swoich obserwatorów.

Część internautów przypuszczała, że może to być fotomontaż, inni doszukiwali się jakiegoś postępu. Jednak wśród tysięcy komentarzy zaczęła pojawiać się nazwa złudzenie Jastrowa. Dziennikarz postanowił pójść tym tropem i sam przeprowadził śledztwo.

Okazało się, że za złudzenie, któremu wszyscy ulegliśmy, faktycznie nazywa się złudzeniem Jastrowa. Polega ono na tym, że dane elementy (w tym przypadku drewniane klocki) są takie same. Jednak jeżeli zrównamy je lewymi brzegami, dolny element nie będzie zrównany z górnym. Wtedy wydaje na się, że element poniżej jest po prostu większy.

Efekt Jastrowa dobrze obrazuje poniższa grafika.

Tweet dziennikarza polubiło ponad 3 tys. użytkowników. Niemal tyle samo udostępniło go na swojej tablicy.

Królik czy kaczka?

Nazwa złudzenia optycznego opisanego przez dziennikarza BBC, pochodzi od nazwiska amerykańskiego psychologa. Joseph Jastrow w swojej karierze naukowej zajmował się złudzeniami optycznymi i stworzył wiele takich, które doskonale oszukują ludzki mózg.

Jednym z najbardziej popularnych przykładów wymyślonych przez Jastrowa jest obrazek przedstawiający... no właśnie – kaczkę czy królika?

Jastrow zauważył, że na odpowiedź odbiorców wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest na przykład pora roku. Według psychologa, im bliżej Wielkanocy, tym więcej będzie odpowiedzi sugerujących, że na obrazku jest królik. Z kolei w okresie jesiennym wyższe jest prawdopodobieństwo, że na obrazku zauważymy kaczkę. 

Więcej: