Jakiego koloru jest serce? Sprawdź, czy się nabierzesz

Na tym zdjęciu znajdują się dwa serca. Oba są tego samego koloru. Nie wierzycie? Geometryczne pasy, na których tle przedstawiono serca oszukują nasz mózg. Prawidłowa odpowiedź jest naprawdę zaskakująca.

Narząd wzroku często płata nam figle. Istnieje wiele iluzji optycznych, które sprawiają, że nasz mózg błędnie interpretuje oglądane obrazy. Złudzenia optyczne powstają pod wpływem koloru, kształtu, kontrastu i oszukują jednocześnie nasze oczy i mózg. To dlatego wielu ludzi może inaczej postrzegać pewne obrazy.

Ta iluzja zdobywa coraz większą popularność w sieci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na tym zdjęciu przedstawiono serca w dwóch kolorach: jedno jest fioletowe, drugie pomarańczowe.  

Czy jednak jest tak naprawdę? Prawidłowa odpowiedź może Was zaskoczyć - wszystkie serca są tego samego koloru. Nie są jednak ani pomarańczowe, ani fioletowe. Czy potraficie wskazać właściwy kolor?

Okazuje się, że mamy do czynienia ze złudzeniem optycznym, które powstało w naszym mózgu pod wpływem koloru pasków, które tworzą mylne wrażenie. Umieszczenie serca na tle niebieskich pasków sprawia, że widzimy je jako fioletowe. Zielone pasy w tle sprawiają, że wygląda na pomarańczowe.

Rozwiązanie zagadki przedstawiono na poniższym filmie.

Globalny spór o kolor ubrania

Złudzenia optyczne często spędzają sen z powiek internautom. W 2015 roku w sieci rozgorzała międzynarodowa dyskusja na temat pewnej sukienki. Dziewczyna posługująca się w sieci nickiem „swiked" wrzuciła na swój Tumblr fotografię koktajlowej sukienki. Problem polegał na tym, że internauci nie byli zgodni, co do jej koloru. Niektórzy uważali bowiem, że jest biało-złota, a inni zapierają się, że jest niebiesko-czarna

Kolorowa debata przeniosła się też na największe portale - BuzzFeed, Slate, Business Insider. Głos w sprawie zabrały nawet amerykańskie gwiazdy, m.in. Taylor Swift

Ostatnio internautów podzieliła kurtka, której zdjęcie opublikowali w sieci licealiści z Santa Klarita z Kalifornii. Jeden z internautów zdjęcie kurtki przeanalizował w Photoshopie. Według tego programu graficznego kurtka jest w kolorze zielono-niebieskim i złotym.

Właścicielka kurtki, Mariam Kabba powiedziała, że w rzeczywistości jest ona biało-niebieska.

Czy ktoś z Was od razu dostrzegł, że serce jest RÓŻOWE?

Radio ZET/SJ

Więcej: