Odpadli z talent shows, ale poradzili sobie lepiej niż zwycięzcy

Mija piętnaście lat, od kiedy w polskiej telewizji pojawił się pierwszy program z cyklu muzycznych talent shows. Zapożyczony z Zachodu „Idol" gromadził przed telewizorami miliony telewidzów. „Mam Talent", „Must be The Music" czy „Voice of Poland" także podbiły polską widownię. Na początku uważano, że zwycięstwo w tego typu show gwarantuje podbój listy przebojów. Czas pokazał jednak, że niektórzy zwycięzcy okazali się wielkimi przegranymi na rynku muzycznym. A ci, którzy odpadli w przedbiegach, zrobili większe kariery niż zwycięzcy.

Ewelina Lisowska

Drobna brunetka w drugiej edycji programu „X Factor" zajęła czwarte miejsce. Dziś jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd na polskim rynku muzycznym. Jej hity, takie jak „W stronę słońca" czy „Zatrzymaj się", śpiewa cała Polska.

Sarsa Markiewicz

Choć była typowana na zwyciężczynię „Voice of Poland" 2014, sama postanowiła się rozstać z programem. W jednym z odcinków show Edyta Górniak pochwaliła kompozytorskie umiejętności dziewczyny i oznajmiła, że chce mieć utwór jej autorstwa na własnej płycie. Po zakończeniu programu Sarsa szybko wdarła się na polskie listy przebojów. „Naucz mnie" czy „Indiana" stały się ulubionymi piosenkami młodzieży.

Natalia Nykiel

Natalia Nykiel, porównywana z urody do samej Natalie Portman, brała udział w drugiej edycji programu „Voice of Poland" w 2013 roku. Choć dotarła do finału, przegrała z Natalią Sikorą (reprezentantką drużyny Marka Piekarczyka). Nastolatka z Mrągowa na rynku muzycznym poradziła sobie jednak doskonale. W produkcji jej debiutanckiego krążka „Lupus Electro" pomogli jej najwybitniejsi twórcy polskiej muzyki – Kasia Nosowska, Paulina Przybysz czy Karolina Kozak. Nic więc dziwnego, że piosenki Natalii (m.in. „Bądź duży" czy „"Wilk" ) przez długi czas nie schodziły z listy przebojów.

Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska brała udział w pierwszej edycji polsatowskiego „Idola". Choć zajęła odległe ósme miejsce, jest dziś – obok Moniki Brodki – bodaj najpopularniejszą uczestniczką w historii całego show. Wydała sześć  krążków i sama zasiadła za jurorskim stołem w talent show – tym razem w „The Voice of Poland" (pierwsza edycja).

Rafał Brzozowski

Przystojniak z Warszawy brał udział w programie Dwójki „Voice of Poland" w 2011 roku. Choć odpadł tuż przed finałem, jego utwory wygrały ze wszystkimi późniejszymi dokonaniami Moniki Urlik i Damiana Ukeje, z którymi przegrał w show. Dziś Rafał Brzozowski jest jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców, a jego przeboje nuci się od Tatr aż do Bałtyku.

Tomek Makowiecki

Tomek Makowiecki jest dziś tak szanowanym artystą, że pewnie mało kto pamięta, że pierwsze kroki stawiał w programie „Idol". Zajął piąte miejsce w pierwszej (uznawanej za najlepszą) edycji programu. Choć przegrał m.in. z Alicją Janosz i Eweliną Lisowską, dziś doskonale radzi sobie na rynku.

Cleo

Zanim Cleo została gwiazdą Donatana, poczuła smak porażki w programie TVN-u „X Factor". Żaden z jurorów nie był na „tak" i dziewczyna musiała pożegnać się z programem już podczas eliminacji.

Kortez

Kortez w grudniu 2013 roku odpadł w rzeszowskich precastingach do programu „Must Be The Music". Występ w show Polsatu otworzył mu jednak drzwi do kariery. To właśnie tam wypatrzył go Paweł Jóźwicki, szef wytwórni Jazzboy, z którą kilka miesięcy później Kortez podpisał kontrakt. Piosenka „Zostań" stała się jednym z największych hitów 2015 roku.

Radio ZET/SI