Urząd skarbowy może wypełnić za Ciebie PIT-a

Wystarczy kilka kliknięć w internecie, żeby wypełnieniem zeznanie podatkowego za 2016 rok zajęli się dla nas urzędnicy – na gotową deklarację trzeba będzie poczekać maksymalnie 5 dni. Usługa dostępna jest od 15 marca do 18 kwietnia 2017 roku.

Wniosek o otrzymanie wypełnionego zeznanie PIT-37 można złożyć na stronie prowadzonego przez Ministerstwo Finansów Portalu Podatkowego. Z usługi PIT-WZ mogą skorzystać wszyscy płacący podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli dochody uzyskiwane są wyłącznie od płatników (czyli w formie zatrudnienia).

Urzędnicy przygotują zeznanie na podstawie informacji o pobranych na rzecz podatku dochodowego zaliczkach. Osoba zamawiająca wypełnienie deklaracji PIT może przekazać informacje o ulgach, z jakich chce skorzystać, wraz z odpowiednimi danymi – urzędnicy uwzględnią to przy wypełnianiu deklaracji. Wniosek można wypełniać od 15 marca 2017 roku na stronie Portalu Podatkowego.

Jak skorzystać z wypełnienia deklaracji przez urzędników w ramach PIT-WZ?

Zamówienie wypełnienia deklaracji PIT można złożyć tylko w formie elektronicznej, wypełniając na stronie internetowe odpowiedni wniosek. Można to zrobić na stronie Portalu Podatkowego, w systemie e-Deklaracje lub w systemach transakcyjnym wybranych, współpracujących banków.

Wniosek PIT-WZ należy popisać kwotą przychodu za 2015 rok lub podpisem elektronicznym, w przypadku korzystania z Portalu Podatkowego możliwe jest także użycie profilu zaufanego, który w prosty sposób można założyć w banku PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING.

Zlecenie rozliczenia PIT-a urzędnikom ma trwać nie dłużej niż kilka minut. Do PIT-WZ należy wpisać:

  • dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to także dane małżonka)
  • informacje o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych)
  • informacje o korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej
  • informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (jeżeli masz wyższe składki a niski dochód, to należy ci się zwrot składek)
  • informacje o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci
  • informacje o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcesz przekazać jej 1% podatku należnego
  • informacje o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu twojego zeznania podatkowego

Link do wypełnionego zeznania zostanie wysłany na wskazany przez nad adres e-mail – po przejściu na wskazany adres oraz wprowadzeniu otrzymanego kodu, PIT zostanie otworzony bezpośrednio w systemie Ministerstwa Finansów. Tak otrzymane zeznanie można zaakceptować – jeśli się na to zdecydujemy, na tym etapie skoczą się nasze obowiązki dotyczące rozliczenia podatków za 2016 rok.

W otrzymanej deklaracji PIT można wprowadzać korekty – trzeba to już jednak robić samodzielnie. Otrzymana w ramach PIT-WZ deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana po upływie terminu składania zeznań – 2 maja 2017 roku.

Jak rozliczacie PIT-a?

Jak skorzystać z usługi PFR - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego?

Dla osób, które szukają tylko ułatwienia w wypełnieniu deklaracji PIT-37 lub PIT-38 Ministerstwo Finansów przygotowało usługę PFR - wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Wystarczy odwiedzić stronę PFR na Portalu Podatkowym i zalogować się podając dane identyfikacyjne podatnika, żeby otrzymać dostęp do zeznania podatkowe wypełnionego na podstawie danych, które wpłynęły do urzędów skarbowych podczas wpłacania zaliczek podatku (PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A w przypadku PIT-37 oraz PIT-8C dla PIT-38).

Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie źródła przychodów zostały uwzględnione i jeśli wszystko się zgadza - można deklarację zaakceptować i wysłać w postaci elektronicznej.

RadioZET.pl/MT