Pomysły europejskich miast na walkę ze smogiem

W wypadkach drogowych na całym świecie w skali roku ginie około 1 mln osób. To nic w porównaniu do 7 mln zgonów przez powikłania spowodowane zanieczyszczonym powietrzem.

Największe europejskie miasta mają własne pomysły na rozwiązanie tego problemu. Stolica Irlandii rozważa wdrożenie inwestycji za 150 milionów euro, która zakłada pozbycie się z centrum miasta wszystkich aut. Władze Dublina chcą, by tylko 20% mieszkańców poruszało się samochodami, 55% komunikacją miejską, 15% rowerami i 10% pieszo.

Hamburg z kolei stopniowo przekształca drogi miejskie w trasy dla pieszych oraz ścieżki rowerowe, łącząc ze sobą parki i otwarte przestrzenie. Docelowo „zielona sieć” ma pokryć 40% powierzchni miasta. Długoterminowy plan zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o 80% do 2050 roku.

Stolica Finlandii nosi się z zamiarem stworzenia do 2025 roku środku transportu na wezwanie. Lekarstwem ma problemy ma być aplikacja na smartfona, pełniąca rolę platformy płatniczej i pozwalająca na planowanie wygodnych i tanich podróży. Chodzi w tym wszystkim o wyeliminowanie potrzeby posiadania własnego samochodu.

Kopenhaga jest uznawana za jedno z najbardziej ekologicznych stolic na świecie. To w ogromnym stopniu zasługa mentalności mieszkańców, dla których podróżowanie rowerem nie jest żadną ujmą i ani trochę nie świadczy o statusie społecznym. Dlatego sukcesywnie ma być rozbudowywana sieć autostrad rowerowych. W innym wypadku ciężko byłoby podołać ogromnemu natężeniu ruchu.

Władze Madrytu postawiły na ogrodowe autobusy i wiaty oraz restrykcje dla kierowców. Jeśli stężenie niebezpiecznych substancji w atmosferze osiągnie pewien poziom, w dniach parzystych poruszać się będą mogli wyłącznie kierowcy dysponujący autami z parzystymi numerami rejestracyjnymi. Analogicznie w dniach nieparzystych.

W Polsce w związku ze smogiem, mieszkańcy Warszawy i Kielc 9 stycznia 2017 roku mogli skorzystać z darmowej komunikacji. Takie działania mają zachęcić zmotoryzowane osoby do skorzystania z publicznych środków transportu.

Wizję na swoje miasto przyszłości zaprezentował także Ford, który stawia na autonomiczne i elektryczne auta.

RadioZET/MS

Więcej: