Wizja miasta przyszłości według Forda

Amerykański producent samochodów podjął się udziału w projekcie, który zakłada współpracę z miastami na całym świecie w celu znalezienia rozwiązania dla takich problemów jak korki i zanieczyszczenie powietrza.

Ford chce się przyczynić do polepszenia jakości życia w miastach. Dlatego zespół City Solutions połączył siły z władzami różnych miast na świecie oraz filantropistami, by znaleźć bardziej optymalny i przyjazny dla środowiska naturalnego sposób na przemieszczanie się z punktu A do punktu B.

I tak oto powstało ƒ„City of Tomorrow”, czyli miasto najbliższej przyszłości, po drogach którego poruszają się autonomiczne auta elektryczne, współpracujące z lokalnym systemem transportu publicznego. Nowoczesna infrastruktura w wizji Forda pozwala na wyeliminowanie współczesnych problemów, jakimi są korki oraz wysoka emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Ford uważa, że złotym środkiem na uporanie się z tymi wyzwaniami są platformy zrzeszające osoby zainteresowane wspólnymi przejazdami oraz komunikujące się ze sobą oraz infrastrukturą pojazdy, o czym wspomniał Bill Ford, dyrektor generalny Ford Motor Company:

"

Omawiane problemy wybiegają daleko poza kwestię szeroko rozumianego zaludnienia. Jako społeczeństwo musimy zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, które zaważy na naszym samopoczuciu, dostępie do opieki zdrowotnej, czystej wody pitnej, żywności, bezpiecznego miejsca do życia, a nawet zdolności znalezienia pracy.

"

Ford bardzo optymistycznie patrzy w przyszłość. Amerykański gigant liczy na możliwość zastosowania innowacyjnych dróg pozwalających na ich adaptowanie niemalże w czasie rzeczywistym do potrzeb użytkowników. Osiągnąć cele mają pomóc również rowery, drony oraz szybki transport publiczny, przy czym autonomiczne auta mają odgrywać kluczową rolę. Docelowo w miastach przyszłości wyeliminowane mają zostać wypadki, emisja spalin, zatory, przy jednoczesnym zagwarantowaniu uniwersalnego dostępu do środków komunikacji miejskiej.

Na w pełni autonomiczny samochód Forda przyjdzie nam poczekać do 2021 roku.

RadioZET/MS

Więcej: