Pralka w kuchni łamie prawo? Jest nowy projekt przepisów

Miejsce pralki jest w łazience, a nie w kuchni – mówią obecnie obowiązujące przepisy techniczno-budowlane. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację dającą oficjalną wolność w rozstawianiu sprzętów AGD w domu.

Obowiązujące zapisy prawa mogą być niespodzianką dla wszystkich, którzy zdecydowali się na zainstalowanie pralki w kuchni. Zaniepokojonych uspokajamy – nie grozi im odpowiedzialność karna, jako że przepisy nie zabraniają wprost usytuowania automatu w pomieszczeniu innym niż łazienka.

Prawo mówi za to, że podczas projektowania mieszkania w łazience musi zostać przewidziane miejsce, w którym będzie można rozstawić i przyłączyć do mediów pralkę automatyczną:

"

W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp. "

Razem z przepisami wyznaczającymi domyślne miejsce dla pralki (i kosza na brudne ubrania) zniknie także wymóg budowania na nowych osiedlach trzepaka.

Duże zmiany szykują się w przypadku wnęk kuchennych, które w świetle nowych przepisów staną się aneksami kuchennymi. Podczas ich projektowania nie trzeba już będzie dbać o to, żeby znalazł się w nim trzon kuchenny i zlewozmywak ani zapewniać układu przestrzennego umożliwiającego zainstalowanie chłodziarki. Aneks nie będzie też musiał mieć połączenia z korytarzem.

Resort chce, żeby najmniejszym możliwym metrażem budowanego mieszkania było 25 metrów kwadratowych, znosząc przy tym obowiązujące minima dotyczące wielkości poszczególnych pomieszczeń. Obecnie przepisy przewidują, że jednoosobowy pokój sypialny musi mieć przynajmniej 2,2 metra szerokości, sypialnia dla dwóch osób powinna mieć 2,7 m.

Powiększono za to miejsca parkingowe – nowe przepisy przewidują, ze powinny mieć 2,5 metra szerokości (obecnie to 2,3m), a ich długość będzie mogła wynosić 6,5 metra (o 1 metr więcej, niż obecnie).

O wiele bardziej kontrowersyjne wydaje się być prawo nakładające karę konfiskaty majątku za posiadanie sprzętu umożliwiającego łamanie zabezpieczeń systemów informatycznych - rozumiane dosłownie może posłużyć do ukarania każdego właściciela komputera lub smartfona.

Gdzie trzymacie pralkę w domu?

RadioZET.pl/MT