Naklejka na smartfona naładuje go bezprzewodowo [CES 2017]

Jeśli Wasz telefon nie został wyposażony w możliwość ładowania bez podłączania kabli – nic straconego. Wystarczy nakleić na jego obudowę specjalną taśmę, żeby zyskał tę funkcjonalność.

Rozwiązanie zostało opracowane przez Energysquare i spodobało się użytkownikom Kickstartera na tyle, że przeprowadzona tam w maju 2016 roku kampania przyniosła trzy razy więcej funduszy, niż oczekiwali twórcy gadżetu.

Sposób działania wynalazku jest prosty. Na tył obudowy smartfona – mogą to być iPhone’y, telefony pracujące pod kontrolą Androida, a nawet Windows Mobile – przyklejana jest specjalna taśma, której koniec wyposażony jest we wtyczkę wkładaną do gniazda ładowania smartfona.

W komplecie znajduje się jeszcze stacja bazowa w postaci podkładki – po umieszczeniu naklejki na gadżecie i umieszczeniu jej na urządzenia ładującym energia w akumulatorach uzupełnienia jest z prędkością porównywalną do tej osiąganej przy używaniu tradycyjnej, przewodowej metody.

Na taśmie znajdują się dwie elektrody – to właśnie one odpowiedzialne są za dostarczane do akumulatora energii wprost ze stacji ładującej. Energysquare opracowało własną metodę ładowania bezprzewodowego – te powszechnie stosowane wykorzystują zjawisko indukcji, nowy standard działa dzięki czerpaniu za pomoca naklejki prądu wprost z powierzchni urządzenia bazowego. 

Ze stacji ładującej może korzystać kilka urządzeń jednocześnie - autorzy zapewniają, że wbudowane zabezpieczenia nie pozwolą na porażenie prądem przez przypadkowe dotknięcie, dopływ prądu do poszczególnych kafelków włączany jest dopiero po wykryciu obecności urządzenia z naklejką.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ładowanie smartfona może być niebezpieczne dla naszego życia. O ostrożność i nie zostawianie podłączonych ładowarek na noc apelowała pod koniec 2016 roku Straż Pożarna.

Czy wasz telefon można ładować bezprzewodowo?

Gadżet został wyceniony na 80 dolarów – w regularnej sprzedaży ma znaleźć się w pierwszym kwartale 2017 roku. W skład zestawu wchodzi stacja bazowa oraz naklejka z wybranym złączem.

RadioZET.pl/Energysquare/MT