Norwegia wyłącza dzisiaj radio FM

Proces zabijania radia FM w Europie został rozpoczęty.

Dzisiaj Norwegia zaczęła wyłączać transmisje radia FM, porzucając tym samym standard, który istnieje już od ponad 80 lat. Postanowiono w całym kraju przejść na cyfrową transmisję radia DAB (Digital Audio Broadcasting) dzięki czemu zostanie zwiększony zasięg odbioru stacji, jak również powiększy się ilość stacji dostępnych w ogólnokrajowym paśmie nadawania.

Z badań wynika, że aktualnie jedynie ćwierć wszystkich radioodbiorników jest przygotowana na taką radykalną zmianę. Mimo przejścia ostatnimi czasy całej Europy z analogowego sygnału naziemnej telewizji na cyfrowe DVB-T, to przejście na cyfrowe radio w niektórych przypadkach będzie znacznie droższe. Dekodery telewizyjne pozwalające na odbiór cyfrowej telewizji to koszt ok. 50-150zł, natomiast nowych radioodbiorników - np. do samochodów to kilkukrotnie większy wydatek.

Czy uważasz, że przejście z radia FM na cyfrowe to dobra zmiana?

Podobnie jak w przypadku przejścia na cyfrową telewizję naziemną, tak i przejście na cyfrowy format radia ma to na celu pozytywne zmiany. Owszem z początku proces przejścia może być ciężki, lecz dzięki temu Norwegowie odczują znaczne usprawnienia - zwłaszcza w kwestii zasięgu stacji radiowych, które ze względu na fjordy i górzyste tereny było trudno pokryć stacjami nadawczymi.

RadioZet.pl/AM

Więcej: